Przedstawiono flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1: 30% bardziej energooszczędny i 10% szybszy
Qualcomm zaprezentował zaktualizowany flagowy procesor Snapdragon 8+ Gen 1.
Co się zmieniło?
W rzeczywistości aktualizacja jest niewielka, bo poprzednik Snapdragon 8 Gen 1 nigdy nie miał żadnych problemów z wydajnością. Jego główne wady to przegrzewanie się i zużycie energii. Aby je rozwiązać, Qualcomm musiał przenieść odlewnie – proces nadal jest oznaczony jako „4nm”, mimo że pochodzi od TSMC, a nie od Samsunga.
Tak więc Qualcomm twierdzi, że wydajność procesora wzrosła o 10%, a wydajność energetyczna procesora o 30%. Szczytowa częstotliwość rdzenia Cortex-X2 może teraz osiągnąć 3,2 GHz. Ponadto silnik AI ma teraz o 20% lepszą wydajność. Modemy bezprzewodowe również stały się bardziej wydajne. Ogólna sprawność energetyczna na poziomie SoC poprawiła się o 15%.
Mówiąc bardziej praktycznie, telefon korzystający z tego samego chipsetu może przesyłać strumieniowo wideo przez 1 godzinę i 30 minut dłużej niż telefon ze starym chipem. Rozmowy głosowe przy niewielkim obciążeniu mogą teraz trwać o 5 godzin i 30 minut dłużej (na tym samym innym sprzęcie).
Pozostałe funkcje są takie same jak w Snapdragon 8 Gen 1. Obsługiwane jest do 16 GB pamięci RAM LPDDR5 (3200 MHz) wraz z pamięcią masową UFS 3.1. Sterownik ekranu obsługuje QHD+ do 144 Hz lub 4K przy 60 Hz, a także renderowanie 10-bitowe i obsługę HDR10+. Modem Snapdragon X65 ma teoretyczną prędkość szczytową 10 Gb/s, podczas gdy FastConnect 6900 zapewnia Wi-Fi 6/6E do 3,6 GHz. Łączność Bluetooth 5.3 obejmuje aptX Lossless i Bluetooth LE Audio (z dłuższymi czasami odtwarzania ze względu na zwiększoną wydajność). Chipset zawiera tego samego potrójnego 18-bitowego dostawcę usług Spectra, który może obsłużyć do 200 megapikseli i przechwytywać wideo 8K przy 30 kl./s (4K przy 120 kl./s).
Kiedy się spodziewać?
Pierwsze urządzenia z procesorem Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 powinny pojawić się w trzecim kwartale (lipiec-wrzesień). Będą z niego korzystać tacy producenci jak Asus ROG, Black Shark, HONOR, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, OSOM, realme, Red Magic, Redmi, vivo, Xiaomi i ZTE.
Źródło: Qualcomm