Japonia chce stworzyć sztuczną grawitację na Księżycu i nawiązać połączenie transportowe z Marsem

Autor: Michael Korgs | 12.07.2022, 19:22

Istnieje wiele badań na temat konsekwencji życia w grawitacji niższej niż ziemska, a jednym z głównych zmartwień jest spadek masy kostnej. Jednak jeśli chodzi o utrzymanie kilku pokoleń urodzonych i wychowanych w takich warunkach, sprawa staje się znacznie poważniejsza. Z drugiej strony problem grawitacji stwarza ciekawą zagadkę dla naukowców, którzy widzą ludzi żyjących na Księżycu lub Marsie w przyszłości — przyszłości, w której będziemy musieli zmierzyć się z grawitacją. Aby rozwiązać ten krytyczny problem, grupa japońskich naukowców zaproponowała zbudowanie na Księżycu stożkowej, nadającej się do zamieszkania struktury, która obraca się, aby wytworzyć siłę grawitacyjną równą naturalnemu przyciąganiu grawitacyjnemu Ziemi.

Eksperci z Uniwersytetu w Kioto opracowali strukturę o nazwie Lunar Glass dla Kajima Construction Co. Ltd. we współpracy z zespołem Kajima Construction Company. Jest to w zasadzie odwrócony stożek, który obraca się, aby odtworzyć przyciąganie grawitacyjne Ziemi, zgodnie z wirtualną prezentacją przygotowaną przez Uniwersytet w Kioto i Kajima Construction Company. Według The Asahi Shimbun, do 2050 roku naukowcy chcą zbudować uproszczony prototypowy model o wysokości około 1300 stóp i promieniu 328 stóp. Ukończenie ostatecznej wersji, która może pomieścić wiele pokoleń, zajmie około wieku. Oprócz księżyca zespół mówił również o Mars Glass, sztucznym domu grawitacyjnym dla ludzi na Marsie, który odbywa się w odpowiedni sposób.

Celem grupy jest zapewnienie stałej obecności człowieka na Księżycu i Marsie. Zespół nie poprzestaje na stworzeniu bazy na Księżycu i Marsie; kontynuuje swój wielki plan, który obejmuje system transportu między Ziemią a jej ostatecznym celem, który utrzyma grawitację na poziomie Ziemi podczas transportu ludzi.

Jest to zasadniczo podobny do szyny system transportu międzyplanetarnego, który umożliwiałby zarówno działalność komercyjną, jak i wakacyjną. W erze, w której miliarderzy wydają setki milionów na kosmiczne przygody, podróże turystyczne na pokładzie pociągu kosmicznego kochającym grawitację na Księżyc – lub na Marsa – nie wydają się zbyt nieprawdopodobne. Stacja Terra, na której znajduje się stacja torowa na Ziemi, nosi nazwę „Terra Station”, podczas gdy pociąg pasażerski Space Express będzie jeździł po torach o standardowej szerokości i będzie miał sześć wagonów.

Czołowe i wleczone pojazdy będą wyposażone w dopalacze rakietowe. Kapsuły pasażerskie mają kształt sześciokąta i są dostępne w dwóch rozmiarach, o promieniach 50 i 100 stóp każdy. Aby wytworzyć przyciąganie grawitacyjne równoważne przyciąganiu planety Ziemia, kapsuły będą poruszać się wzdłuż wspólnej osi promieniowej. Nie jest to jednak pierwszy tego typu projekt. W 1975 roku naukowcy ze Stanford University przedstawili propozycję pierścienia w kształcie pączka, który miał pomieścić od 10 000 do 140 000 osób i został nazwany „Torusem Stanforda”.