Panele słoneczne będą ślizgać się po falach „jak dywan” na Morzu Północnym
RWE, niemiecka firma energetyczna, zainwestuje w projekt pilotażowy skoncentrowany na wykorzystaniu pływającej technologii słonecznej na Morzu Północnym w ramach szerszej współpracy skoncentrowanej na tworzeniu „pływających parków słonecznych”. Merganser będzie miał moc 0,5 MWp i zostanie zainstalowany w Ostendzie w Belgii. Pierwszym testem na morzu SolarDuck, według RWE, będzie Merganser.
W odpowiedzi RWE powiedział, że Merganser zapewni zarówno SolarDuck, jak i sobie „ważne doświadczenie z pierwszej ręki w jednym z najtrudniejszych środowisk morskich na ziemi”. Dodał, że wnioski z projektu pomogłyby przyspieszyć komercjalizację technologii do 2023 roku. Projekt oparty na koncepcji paneli słonecznych, które „unoszą się” metry nad wodą i unoszą się na falach „jak dywan”, tak scharakteryzowano system SolarDuck RWE.
Technologia SolarDuck zostanie wykorzystana w większym projekcie demonstracyjnym w nieopracowanej jeszcze morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust West, na którą obecnie ubiega się RWE. Według RWE „integracja morskiej pływającej energii słonecznej z morską farmą wiatrową” to „bardziej wydajne wykorzystanie przestrzeni oceanicznej do wytwarzania energii”.
RWE nie jest pierwszą firmą energetyczną, która bada połączenie wiatru i słońca. Farma wiatrowa Hollandse Kust (noord), która zostanie zbudowana na Morzu Północnym, również rozważa wykorzystanie pływającej demonstracji technologii słonecznej. Eneco i Shell utworzyły CrossWind, aby rozwinąć Hollandse Kust (noord).
Pływający park słoneczny o mocy 5 MW w Alqueva został niedawno ukończony przez portugalską firmę energetyczną EDP. Obiekt, który zawiera prawie 12 000 paneli fotowoltaicznych, nazwał „największym w Europie zbiornikiem”. EDP powiedział, że projekt umożliwi integrację energii słonecznej i hydroelektrycznej z tamy w Alqueva. Rozważa się również instalację systemu przechowywania baterii.
Hybrydyzacja to proces integracji wielu technologii i systemów energii odnawialnej w jednym miejscu. W uwagach opublikowanych w zeszłym tygodniu dyrektor generalny EDP Miguel Stilwell d'Andrade stwierdził, że „połączenie energii elektrycznej wytwarzanej z wody, słońca, wiatru i magazynowania ma sens jako logiczną drogę do wzrostu”. Hybrydyzacja będzie nadal priorytetem inwestycyjnym dla EDP, ponieważ zoptymalizowała zasoby i pozwoliła firmie na wytwarzanie energii po niższych kosztach.