Stany Zjednoczone przetestowały bezzałogową wersję systemu rakietowego HIMARS - wersja autonomiczna otrzyma 12 pocisków dalekiego zasięgu

Autor: Maksim Panasovskiy | 18.08.2022, 20:44

Stany Zjednoczone pracują nad bezzałogową wersją systemu rakiet wielokrotnego startu HIMARS.

Co jest znane

W tym celu Centrum Badań i Rozwoju Zaawansowanych Technologii w Lotnictwie i Systemach Rakietowych stworzyło autonomiczną wyrzutnię. Autonomiczny Multi-Program uruchamiający domeny, lub po prostu AML. Jest to zmodyfikowana wersja systemu wielokrotnego startu rakiet. HIMARS, który może działać na pilota lub w trybie całkowicie autonomicznym.

Obecnie inżynierowie opracowują oprogramowanie i sprzęt, które pozwolą wozowi bojowemu wykonywać złożone manewry w warunkach zwiększonego zagrożenia bez interwencji człowieka. Eksperci zamierzają rozwiązać problem ruchu HIMARS nad nieznanym terenem, a także wyszkolić system bezzałogowy do interakcji z piechotą i innym sprzętem pod ostrzałem wroga.

W tym celu system rakietowy będzie wyposażony w dużą liczbę specjalnych czujników. Twórcy zauważają, że zastosowane czujniki nie powinny emitować energii, dzięki której wróg mógłby wykryć HIMARS.

Testy AML przekazać na podstawie znanej ciężarówki FMTV M1140, ale ostateczna konfiguracja będzie wyglądać inaczej. Podwozie straci kokpit i zostanie wyposażone w większą wyrzutnię, przeznaczoną do wystrzelenia 12 pocisków, jak M270 MLRS. Przypomnijmy, że kontener konwencjonalnego MLRS HIMARS mieści do sześciu rakiet GMLRS lub jeden pocisk dalekiego zasięgu ATAKMS.

Należy zauważyć, że wersja bezzałogowa HIMARS będzie mógł używać pocisków dalekiego zasięgu, ale zasięg startu nie został jeszcze określony. Warto jednak przypomnieć, że w 2021 roku Fort Sill (Oklahoma) zdał testy AML HIMARS Przyrost 2 z pociskami PrSM.

Źródło: Brief obronny

Obrazy: Radio Wolna Europa, Lockheed Martin

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: