Satelita ICEYE zakupiony przez Prytulę za darowizny pozostanie w pełni własnością Ukrainy nawet po wygaśnięciu dostępu do bazy danych

Autor: Helena Szczerbań | 20.08.2022, 12:20

Wolontariusz Sergey Prytula podzielił się szczegółami umowy na zakup satelity ICEYE.

Co musisz wiedzieć

Przypomnijmy, że początkowo pieniądze zbierano na zakup dronów Bayraktar, ale ostatecznie turecki producent obiecał dostarczyć je na Ukrainę za darmo. Dlatego zebraną kwotę przeznaczono na satelitę i dostęp do bazy danych konstelacji satelitów.

Według Prytuli właścicielem satelity jest Ukraina i to od strony ukraińskiej zależy, co i kiedy będzie strzelać, a także w jakim formacie i widmie dane będą odbierane. Oznacza to, że nikt poza Ukrainą nie będzie mógł dysponować i wykorzystywać obrazów tego satelity. Satelita pozostaje w pełni własnością Ukrainy nawet po wygaśnięciu dostępu do bazy danych - aż do wygaśnięcia jego funkcjonalności na orbicie. Ponadto satelita jest ubezpieczony: jeśli coś mu się stanie przed upływem gwarantowanego okresu użytkowania, ICEYE zobowiązuje się dostarczyć stronie ukraińskiej identycznego satelitę.

„Przewiduje się dalszą ponowną rejestrację satelity w odpowiednich rejestrach na Ukrainie. Jest to procedura prawna, która zajmuje trochę czasu, ponieważ wymaga przestrzegania niezbędnych norm, dokonywania zmian w rejestrach itp.” - zauważył Prytula.

Jak działa satelita?

W przeciwieństwie do satelity optycznego, który może działać tylko w dzień i przy czystym niebie, satelita SAR działa jak latarka - oświetla powierzchnię Ziemi własnymi falami radiowymi. Dlatego przeszkody, noc, chmury, deszcz, mgła, dym nie mają znaczenia przy strzelaniu. Satelita SAR „przebija” wszystko swoimi falami radiowymi. Rozdzielczość wynosi od 0,5 do 1 metra, w zależności od obszaru pokrycia obrazu. Jedno zdjęcie może obejmować obszar do 225 kilometrów kwadratowych.

Satelita leci nad terytorium dwa razy dziennie. Zdjęcia satelitarne terytorium kraju odbiera tylko strona ukraińska jako właściciel satelity, więc dostęp jest wyłączny. Gdy satelita nie przelatuje nad terytorium Ukrainy, kraj ten może odbierać dane dzięki dostępowi do konstelacji SAR satelitów ICEYE. W ten sposób zapewniona jest ciągła akwizycja danych.

Dzięki zakupowi satelity przez Ukrainę proces transmisji danych od momentu wykonania zdjęcia do momentu jego bezpośredniego odbioru przez jednostki wojskowe skrócił się do kilku godzin. W warunkach wojennych dużą zaletą jest szybkość pozyskiwania informacji.

„Własność satelity ICEYE umożliwia Ukrainie otrzymywanie ekskluzywnych obrazów w sposób ciągły, gwarantowany i 24/7 w każdych warunkach pogodowych, niezależnie od deszczu, śniegu, mgły, dymu i kurzu w dzień i w nocy. Te obrazy pomagają lepiej planować operacje, co oznacza, że ​​niszczenie wroga jest bardziej efektywne” – podkreślił Serhij Prytula.

Źródło: Siergiej Prytula
Zdjęcie: ICEYE

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: