HIMARS, M270 MLRS, AHS Krab, Panzerhaubitze 2000, CAESAR - jaką zachodnią broń Ukraina wykorzystała podczas kontrofensywy

Autor: Maksim Panasovskiy | 14.09.2022, 19:17

6 września zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o kontrofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku charkowskim. W ciągu około tygodnia Siły Obronne zdołały wyzwolić prawie cały region od rosyjskich najeźdźców. Pomagał im w tym zachodni sprzęt. Jakiej broni użyto, opowiemy poniżej.

M142 HIMARS i M270 MLRS

Oczywiście nie może się obejść bez amerykańskich systemów rakietowych wielokrotnego startu M270 MLRS i HIMARS, które dzięki precyzyjnym pociskom GMLRS mogą trafiać w cele o zasięgu 84 km. Przy okazji, wraz z M270, w rejonie Charkowa widziano turecki pojazd opancerzony Kirpi.

AHS Krab.

Trudno też było sobie wyobrazić skuteczny kontratak bez haubic. Jednym z nich jest polska samobieżna artyleria 155 mm AHS Krab.

PzH 2000

Wsparcie zapewniła również niemiecka Panzerhaubitze 2000. Jest uważana za jedną z najlepszych jednostek artylerii samobieżnej na świecie.

M109

Nie pominięto również amerykańskiej haubicy 155 na podwoziu gąsienicowym M109. Nie ma jednak prawie żadnych informacji na temat ich stosowania. Zakłada się, że Siły Zbrojne wykorzystały jednostki artylerii M109A5 z Łotwy.

CAESAR

Od dłuższego czasu nie było żadnych informacji o francuskich haubicach CAESAR, poza wiadomością, że Nexter zaczął wysyłać takie działa do Maroka.

L119

Ale nie tylko jednostki artylerii samobieżnej były wykorzystywane przez Siły Zbrojne Ukrainy. Do ich sukcesu przyczyniły się również holowane haubice. W szczególności L119 o kalibrze 105 mm.

T-72M1

I gdzie się udać bez czołgów. Wozy czołgowe T-72M1 (wersja eksportowa T-72A) pomogły wyzwolić rejon Charkowa. Czołgi trafiły na Ukrainę z Macedonii Północnej, Polski i Czech. W szczególności Polska wysłała na Ukrainę prawie dwieście czołgów.

FV103 Spartan

Podczas kontrofensywy wykorzystano możliwości brytyjskich transporterów opancerzonych F103 Spartan. Pierwsze APC dotarły na Ukrainę w połowie lata.

M113

Na froncie zauważono również amerykańskie transportery opancerzone M113. Oprócz USA na Ukrainę wysłały je niektóre kraje Unii Europejskiej.

Humvee.

Są też HMMWV, które pomogły wyzwolić obwód charkowski od rosyjskich najeźdźców. Takich pojazdów przybywają na Ukrainę z USA setki.

MaxxPro

Nie zabrakło również amerykańskich pojazdów opancerzonych MaxxPro. Po raz pierwszy zostały zauważone na Ukrainie stosunkowo niedawno i przybyły ze Stanów Zjednoczonych.

Bushmaster

Na zakończenie dodam, że ukraińskie siły zbrojne korzystały również z wyprodukowanych w Australii pojazdów opancerzonych Bushmaster. Jeden z pojazdów wyposażony był w granatnik automatyczny Mk3 19 Mod 3 o maksymalnej szybkostrzelności 390 pocisków na minutę.

Źródło: Militant, @horevica, @bochkala_war, @killpukin

Zdjęcia: 19fortyfive, Lockheed Martin, Defense Blog

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: