Raytheon pokonał Boeinga z Lockheed Martinem, aby otrzymać od Pentagonu prawie 1 mld dolarów na rozwój hipersonicznych pocisków dla samolotów
Firma Raytheon Missiles & Defence zawarła umowę z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych na opracowanie pocisków hipersonicznych dla sił powietrznych.
Co jest znane
Wartość kontraktu to 985 mln dolarów. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych chcą, aby dostawy pocisków hipersonicznych rozpoczęły się w roku fiskalnym 2027. Rozwój odbędzie się w ramach programu Hypersonic Attack Cruise Missile.
Raytheon Missiles & Defense konkuruje o projekt z dwoma producentami - Boeingiem i Lockheed Martinem. Firma jest zaangażowana w opracowanie wystrzeliwanego z powietrza hipersonicznego pocisku cruise dla samolotów Air Force. Konkretnie, bombowiec strategiczny B-52 Stratofortress może przenosić do dwóch tuzinów pocisków. Służby chcą mieć broń, którą będzie można wystrzelić poza zasięgiem systemów obrony powietrznej wroga.
Hipersoniczny pocisk cruise będzie mógł poruszać się w górnej atmosferze i osiągać prędkość do 6200 km/h (M=5,02). Rząd Australii jest również zaangażowany w program Hypersonic Attack Cruise Missile.
Źródło: @RaytheonDefense