Wszystko, co musisz wiedzieć przed premierą God of War Ragnarok 9 listopada: fabuła, rozgrywka, cechy gry i bitwy z norweskimi bogami
God of War Ragnarok ukaże się 9 listopada. Pisaliśmy już o dziesiątkach zwiastunów, wywiadów z deweloperami i elementów rozgrywki. Teraz nadszedł czas, aby złożyć to wszystko w całość i przygotować graczy na premierę gry.
Ostrzeżenie, ten artykuł zawiera spoilery do God of War (2018)
Fabuła gry
Ragnarok to bezpośredni sequel gry God of War (2018). Po tym jak Kratos i jego syn Atreus zabili syna Odyna Baldra, w świecie gry rozpoczęła się 3-letnia zima Fimbulvinter, po której nadejdzie Ragnarok. Teraz więc Kratos i Atreus przygotowują się do tego wydarzenia. Kratos nie patrzy już na syna z pogardą, bo podróż, którą bohaterowie przeszli w ostatniej grze poważnie ich połączyła. A Atreus, trzeba zauważyć, bardzo urósł i nie wygląda jak mały chłopiec. Jest już samodzielnym wojownikiem. Ale ich związek nie będzie idealny, osiągnie nowy poziom i ujawni temat "rodziców i dzieci" tak bardzo, jak to tylko możliwe. Jednocześnie matka Baldara - Freja (Freya) będzie polować na nasz duet z chęcią zemsty, a bohaterowie równolegle z tym będą musieli przemierzać Dziewięć Królestw (Nine Realms), poznawać nowe postacie i zniszczyć cały skandynawski panteon pod wodzą Thora (Thor) i Odyna.
Rozgrywka w grze
Ogólnie grę można podzielić na 3 etapy: podróż, rozwiązywanie zagadek i walki z przeciwnikami. O tym ostatnim warto mówić najwięcej. Twórcy posłuchali fanów i Ragnarok powinien mieć więcej odmian wrogów, minibossów i dużych stworów. W sumie w grze znajdzie się 11 frakcji. Podczas bitew Atreus stanie się bardziej niezależny. Teraz nie waha się improwizować i poruszać niezależnie od tego, co robi jego ojciec. Kratos stanie się jeszcze silniejszy, więc będziesz miał dostęp do nowych funkcji i kombinacji, które rozrzedzą rozgrywkę. Bitwy stały się bardziej "pionowe". Bóg wojny może wspiąć się na wzgórze, by na nim walczyć, lub zeskoczyć w dół, by zaatakować z góry.
Co do zagadek, to nad nimi też popracowali i powinny być lepsze niż w poprzedniej grze.
Cechy gry
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że Santa Monica od samego początku tworzyła grę z myślą o PlayStation 4. Twórcy chcieli wesprzeć fanów, więc posiadacze PS4 nie martwią się o optymalizację i czują się swobodnie w tej podróży.
W grze dużą uwagę zwrócono na zadania dodatkowe. Reporter Washington Post, Gene Park, stwierdził, że poziom questów pobocznych jest lepszy niż w kultowym The Withcer 3.
Dużo uwagi poświęcono każdemu ze światów. W grze z 2018 roku większość światów była prostymi arenami do walk. Teraz każdy świat jest wyjątkowy i pełny. Na przykład świat krasnoludów Svartalfheim jest wyjątkowy, ponieważ zawiera wiele różnych biomów: od mokradeł po górskie źródła. Svartalfheim wygląda jak przemysłowe miasto, w którym każdy dom, budynek czy warsztat jest ze sobą harmonijnie połączony, a mieszkańcy tego świata każą nam wierzyć, że naprawdę tu mieszkają.
Dla tych, którzy nie wiedzą
Projekt opracowywany jest przez studio Santa Monica. Wydarzenia rozgrywają się w mitologii skandynawskiej i opowiadają o trudnej sytuacji byłego greckiego boga wojny Kratosa, który po przeprowadzce do Skandynawii założył rodzinę i stara się zostać prawdziwym ojcem dla swojego młodego syna Atreusa. Traumy z przeszłości nie pozwalają jednak Kratosowi na pogodzenie się z samym sobą.
Metarctic opublikował już 110 recenzji. Na ich podstawie gra otrzymała 94 punkty na 100 możliwych. God of War Ragnarok jest już nazywany kandydatem do tytułu"gry roku"
Kiedy należy się spodziewać
God of War Ragnarok ukaże się 9 listopada 2022 roku wyłącznie na PlayStation 4 i PlayStation 5.