Ukraiński start-up Esper Hand protetyczne ramię robotyczne uznane za jeden z najlepszych wynalazków 2022 roku i na okładce Time'a
Proteza Esper Hand ukraińskiej firmy Esper Bionics znalazła się na liście 200 najlepszych wynalazków 2022 roku magazynu Time i trafiła na okładkę tego pisma.
Co to jest?
To nie jest zwykła proteza, to prawdziwe inteligentne ramię robotyczne. Waży zaledwie 380g i posiada 24 czujniki, które odbierają i przetwarzają aktywność mięśni oraz impulsy z mózgu, aby aktywować działanie w ramieniu. Interfejs mózg-komputer (brain-computer interface) służy do wymiany informacji między mózgiem a urządzeniem. Dane są przesyłane do chmury dzięki DSP - cyfrowemu przetwarzaniu sygnału. Z czasem proteza zaczyna "rozumieć" często powtarzane algorytmy ludzkich ruchów i uczy się je przewidywać.
"Wykorzystując postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji i cyfrowego przetwarzania sygnałów, proteza Esper Bionics jest pierwszą opartą na chmurze protezą robotyczną opartą na sztucznej inteligencji, która z czasem staje się mądrzejsza" - podaje Time.
Startup Esper Bionics oficjalnie rozpoczął działalność w 2019 roku. Jednym z głównych inwestorów był ukraiński fundusz SMRK, przy czym Esper Bionics został nazwany najbardziej rentownym startupem w ich portfolio obok Ajaxa, Competera i Turnkey Lender.
Proteza otrzymała aprobatę FDA od amerykańskiego regulatora medycznego oraz zgodę na sprzedaż w USA i współpracę z amerykańskimi firmami ubezpieczeniowymi. Kiedy rozpocznie się sprzedaż i ile będzie kosztować Esper Hand, jeszcze nie wiadomo. Ale wcześniej przedstawiciele firmy mówili, że koszt protezy na Ukrainie wyniesie 6 tys. dolarów, a na rynkach rozwiniętych 10-16 tys. dolarów.