Rosyjskie media niespodziewanie opublikowały szczegółowe zdjęcia międzykontynentalnej rakiety balistycznej Satan, która może przenosić 14 głowic jądrowych

Autor: Maksim Panasovskiy | 25.11.2022, 19:55

Rosyjskie media państwowe opublikowały bezprecedensowe zdjęcia międzykontynentalnego pocisku balistycznego R-36M2 (klasyfikacja NATO: SS-18 Mod 5 Satan).

Co wiadomo

R-36M2 Satan jest dwustopniowym międzykontynentalnym pociskiem balistycznym o wyrzutni silosowej. Prace nad nim rozpoczęły się w latach 80. i miały zastąpić rakietę R-36. Według Federacji Amerykańskich Naukowców (FAS), Szatan ma jeden z najcięższych ładunków użytecznych na świecie.

R-36M2 ma całkowitą długość 37,25 metra, średnicę około 3 metrów i masę 211 ton z pełnym ładunkiem użytecznym. Wymiary pocisków międzykontynentalnych Chin, Rosji i KRLD można oszacować na poniższym obrazku.

Dla porównania, amerykański Minuteman III ma niecałe 19 metrów długości i waży przy starcie około 40 ton. Większy LGM-118A Peacekeeper miał 21,1 metra długości, średnicę 2,35 metra i masę startową 98 ton. Pocisk ten został zezłomowany w 2005 roku.

Ogromne rozmiary R-36M2 można ocenić na podstawie opublikowanych zdjęć. Jest zdolny do przenoszenia 14 głowic jądrowych ułożonych w dwóch rzędach po siedem. Całkowita moc nie jest znana. Niektóre źródła podają, że moc ta wynosi 550-750 kilotonów. Inni twierdzą, że 1 megatonę. Normalnie pocisk przenosi 10 głowic jądrowych. Resztę zajmują wabiki i sprzęt utrudniający wrogowi analizę R-36M2.

Na zdjęciu widać również cztery silniki rakietowe. Są one montowane z tyłu i służą do pozycjonowania w przestrzeni przed wypuszczeniem głowic.

Ciekawostką w R-36M2 jest owiewka na nosie, która wygląda jak aerodynamiczny szpic. Takie rozwiązania stosuje się w celu zmniejszenia oporu powietrza. Na przykład w pociskach Trident, które są używane przez okręty podwodne klasy Ohio amerykańskiej marynarki wojennej. Nawiasem mówiąc, jeden okręt podwodny wszedł ostatnio na Morze Śródziemne. W przypadku radziecko-rosyjskiej rakiety wypukłość jest częścią systemu odłączania stożka dziobowego od ładowni.

Dlaczego Rosjanie zdecydowali się opublikować szczegółowe zdjęcia pocisku w domenie publicznej pozostaje tajemnicą. W przewidywalnej przyszłości R-36M2 Satan zostanie zastąpiony nowymi pociskami RS-28 Sarmat (klasyfikacja NATO: SS-X-30 Satan 2). Nie wiadomo, kiedy to nastąpi. "Sarmaty" miały trafić do silosów w zeszłym roku, ale Rosja zaczęła mieć problemy z ich opracowaniem nawet bez wielkiej fali sankcji, które spiętrzono na nią od 24 lutego 2022 roku w odpowiedzi na pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.

Źródło: The Drive