Lockheed Martin i Northrop Grumman z powodzeniem integrują nowy system transmisji danych IBCS w pocisku przechwytującym Patriot PAC-3 MSE
Armia USA po raz pierwszy wykorzystała nową technologię łączności opracowaną przez Lockheed Martin.
Co jest znane
US Army przeprowadziła Integrated Flight Test-2, w którym urządzenie firmy Lockheed Martin o nazwie Remote Interceptor Guidance - 360 (RIG-360) komunikowało się z pociskiem przechwytującym PAC-3 MSE z systemu rakiet ziemia-powietrze Patriot. W efekcie skutecznie zaangażował docelowy pocisk cruise.
RIG-360 został zaprojektowany do wykorzystania danych o celach z wielu źródeł. Prototyp został włączony do zintegrowanego systemu dowodzenia walką (IBCS) firmy Northrop Grumman.
Znaczenie testu polega na tym, że armia amerykańska będzie mogła teraz używać przechwytywacza PAC-3 MSE bez powiązania ze stacją radarową, która jest częścią systemu rakiet ziemia-powietrze Patriot.
Ale to nie wszystko. Niewykluczone, że w przyszłości USA będą mogły wykorzystywać rakiety Patriot jako element innych systemów rakietowych ziemia-powietrze. W szczególności w NASAMS. Założenie to sugeruje fakt, że w teście brały udział trzy AN/MPQ-64 Sentinel. Jest to radar firmy Raytheon, który jest częścią systemu obrony powietrznej NASAMS.
Koszt kompletnej baterii Patriot PAC-3 MSE wynosi około 1 mld dolarów, ale moduł komunikacyjny RIG-360 zaoszczędziłby wojsku kłopotów z rozmieszczeniem całego systemu Patriot. Wystarczyłoby tylko wykorzystać wyrzutnię jako element systemu rakiet ziemia-powietrze, który obsługuje system transmisji danych IBCS.
Źródło: Shephard Media, Lockheed Martin, Army-Technology