Raytheon otrzymuje 21 mln dolarów na opracowanie pocisków powietrze-powietrze nowej generacji, które zastąpią AIM-120 AMRAAM i AIM-9X Sidewinder

Autor: Maksim Panasovskiy | 20.12.2022, 20:23

Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA otrzymało od firmy Raytheon kontrakt na wsparcie programu rozwoju nowej generacji pocisków powietrze-powietrze o zwiększonym zasięgu.

Co jest znane

Raytheon otrzymał 21 mln dolarów. W ramach kontraktu amerykańska firma ma czas do 15 grudnia 2029 roku na opracowanie "technologii podsystemów krytycznych". Nowe pociski zastąpią AIM-120 Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile (AMRAAM) oraz AIM-9X Sidewinder.

Umowa z Raytheonem jest identyczna z tą, którą dwa miesiące temu Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA podpisało z Boeingiem. Ale firma z siedzibą w Wirginii musi wypełnić kontrakt do września 2027 roku.

Nie zapominajmy również, że Lockheed Martin pracuje nad tajnym pociskiem lotniczym AIM-260 Joint Advanced Tactical Missile (JATM). Wspominaliśmy o tym pisząc o nadchodzącej modernizacji samolotów F-22 Raptor. Będzie on tej samej wielkości co AIM-120. Pociski nowej generacji powinny zmieścić się w lukach uzbrojenia myśliwców piątej generacji F-22 Raptor i F-35 Lightning II (156" / 396cm).

Możliwe, że Raytheon zaoferuje Laboratorium Badawczemu Sił Powietrznych USA swoje opracowanie Peregrine, które zostało ogłoszone kilka lat temu. Ośmiornica będzie miała około 2 metrów długości i ważyła 25 kg.

W chwili ogłoszenia producent stwierdził, że najnowocześniejsza technologia pozwoli mu zmieścić system wykrywania i naprowadzania w kompaktowym opakowaniu. Jednocześnie Peregrine będzie miał większą prędkość w porównaniu z rakietami będącymi w służbie USA i sojuszników. Jego kompaktowe rozmiary w porównaniu do AMRAAM i Sidewinder zwiększą możliwości bojowe myśliwca piątej generacji.

Źródło: Pentagon
Zdjęcia: Raytheon, FlightGlobal, Akela Freedom