Artysta został zablokowany w podreddicie poświęconym sztuce, ponieważ jego prace wyglądały jak stworzone przez sztuczną inteligencję
Dzieła sztuki, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję, nadal są tematem kontrowersji wśród społeczności artystów i projektantów. Uważają, że takie dzieła powinny być zakazane w serwisach udostępniających obrazy, ponieważ według nich właściciele nie podjęli żadnego wysiłku, aby je stworzyć. Niektóre ze stocków fotograficznych rzeczywiście zakazały wykorzystywania takich prac, np. Getty Images. Ale czasem krytyka przeradza się w nienawiść i teraz prawdziwy artysta jest pod bronią.
Mowa o autorze Minh Anh Nguyen Hoang, który tworzy swoje dzieła pod nazwiskiem Ben Moran. Niedawno został zablokowany na forum w subbredit r/Art po oskarżeniach o wykorzystywanie prac stworzonych przy pomocy sztucznej inteligencji.
Praca, do której odnoszą się oskarżyciele nosi tytuł "A Muse in Warzone". Został on opublikowany dwa tygodnie temu, ale później usunięty z powodu naruszenia zasad społeczności dotyczących "memów, sztucznej inteligencji, filtrów lub innych prac o niskiej jakości". Autor otrzymał permanentny zakaz publikowania jakichkolwiek prac na terenie gminy. Gdy poprosił o wyjaśnienia od moderatorów, otrzymał następującą odpowiedź:
"Nie wierzę ci. Nawet jeśli "narysowałeś" go sam, to jest on tak ewidentnie stworzony przez sztuczną inteligencję, że nie ma to znaczenia. Jeśli jesteś naprawdę "poważnym" artystą, musisz znaleźć inny styl, ponieważ A) nikt nie uwierzy ci, gdy powiesz, że to nie jest sztuczna inteligencja, a B) sztuczna inteligencja może zrobić lepiej w kilka sekund to, co może zająć ci godziny. Sorry, taki jest świat - powiedziano Moranowi.
W zasadzie można zrozumieć, dlaczego praca Morana wzbudziła podejrzenia. Księżyce bardzo przypominają Oko Saurona z filmów Petera Jacksona Władca Pierścieni, i jest to zarówno temat, jak i styl wspólny z wieloma popularnymi sztukami AI - biuściasta pani z anime na tle obrazu, który wygląda jak reklama League of Legends. Praca nie posiada jednak typowych śladów sztucznej inteligencji, takich jak "złamane" palce czy inne defekty. Co więcej, autor posiada nawet kwity, w tym pliki szkiców Photoshopa, które zostały wykorzystane do stworzenia dzieła.
Wraz z pojawieniem się w zeszłym roku bardziej zaawansowanej sztucznej inteligencji, pracownicy wielu zawodów zaczęli się denerwować, ponieważ AI nauczyła się już rysować obrazki, pisać artykuły, tłumaczyć teksty, pisać kod czy wymyślać historie. Oczywiście teraz wykorzystanie takich prac jest mało możliwe ze względu na ich niską jakość, ale w przyszłości kto wie co może się wydarzyć.
Źródło: PCGamer