Bombowiec atomowy B-52 Stratofortress wystrzeliwuje hipersoniczny pocisk HAWC z prędkością ponad 6100 km/h

Autor: Maksim Panasovskiy | 01.02.2023, 13:17

Administracja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony USA (DARPA) jest coraz bliżej opracowania pocisku hipersonicznego. Koncepcja hipersonicznej broni powietrzno-oddechowej (HAWC) została niedawno przetestowana w USA.

Co wiadomo

Stany Zjednoczone od ponad roku rozwijają broń hipersoniczną w ramach programu HAWC. Trzeci udany test pocisku odbył się latem ubiegłego roku. Do startu użyto wówczas odrzutowca myśliwskiego F-18 Hornet.

W najnowszym teście uczestniczył bombowiec atomowy Boeing B-52 Stratofortress. Przeleciał na wysokość ponad 18 km i wystrzelił hipersoniczny pocisk o zasięgu 483 km. W locie HAWC był w stanie osiągnąć prędkość przekraczającą Mach 5 (6174 km/h). Pocisk będzie miał maksymalną prędkość Mach 10 (12348 km/h).

Prace nad pociskiem HAWC prowadzi firma Lockheed Martin. Wyposażony jest w hipersoniczny silnik ramjet opracowany przez Aerojet Rocketdyne. Nowe opracowanie wejdzie do służby w Korpusie Piechoty Morskiej, Siłach Powietrznych i Armii USA.

Hipersoniczny pocisk będzie miał zasięg operacyjny 560 km. HAWC nie posiada głowicy bojowej, gdyż jest to broń o energii kinetycznej. Nośnikiem pocisków hipersonicznych będą amerykańskie myśliwce, w tym F-35 Lightning II.

DARPA zakończyła testy HAWC. Przeprowadzony test był testem końcowym. Teraz specjaliści z US Air Force Research Laboratory będą badać uzyskane dane. Na rok fiskalny 2023 agencja wnioskowała o finansowanie w wysokości 60 mln dolarów kolejnego programu rakiet hipersonicznych MoHAWC.

Źródło: DARPA