Northrop Grumman, AeroVironment, Textron, Sierra Nevada i Griffon walczą o kontrakt na opracowanie przyszłego drona FTUAS dla armii USA

Autor: Maksim Panasovskiy | 02.03.2023, 17:14

Armia USA wybrała pięć firm, które będą rywalizować o prawo do budowy bezzałogowego statku powietrznego. Pierwsza faza potrwa przez trzy lata.

Co wiadomo.

W projekcie, nazwanym Future Tactical Unmanned Aircraft System (FTUAS), uczestniczą firmy AeroVironment, Griffon Aerospace, Northrop Grumman, Sierra Nevada Corp. i Textron Systems. Otrzymają one od 1 mln do 25 mln dolarów w fazie rozwoju, która potrwa trzy lata. Kwota zależy od tego, jak daleko producent posunie się w rozwoju prototypu.

Przyszły dron zastąpi należącego do Textron Systems drona AAI RQ-7 Shadow (na zdjęciu powyżej). W 2018 roku armia USA zaczęła rozważać roszczenia dotyczące zastępczego drona, ponieważ Shadow jest podatny na wypadki i szybko wykrywany ze względu na głośny silnik.

Rok później oferenci zawęzili się do czterech firm: Northrop Grumman, Textron Systems, L3Harris Technologies i Arcturus UAV. W 2021 roku Arcturus AUV został przejęty przez AeroVironment.

W ciągu roku wojsko oceniło cztery projekty. W 2022 roku armia przyznała kontrakt firmie AeroVironment. Otrzymała ona 8 mln dolarów na dostarczenie dronów Jump 20 (na zdjęciu poniżej) jako tymczasowego zamiennika dla Shadow. Jeden pakiet składa się z sześciu samolotów, stacji kontroli i dodatkowego wyposażenia.

Serwis rok wcześniej rozszerzył grono oferentów. Do Northrop Grumman, Textron Systems i AeroVironment dołączyły Griffon i Sierra Nevada. W ostatniej fazie każda z firm musi dostarczyć cztery drony i dwa piloty do testów kwalifikacyjnych i operacyjnych.

Armia amerykańska postawiła kilka wymagań wobec FTUAS. Bezzałogowy system powietrzny musi startować i lądować pionowo, mieć zwiększoną zwrotność, zajmować mało miejsca, aby uprościć logistykę i być bezgłośny. FTUAS zostanie wprowadzony na pole walki w drugim kwartale roku fiskalnego 2026.

Źródło: US Army