Raytheon zbuduje siedem satelitów do śledzenia pocisków hipersonicznych - projekt wyceniony na 3,2 mld USD
Amerykański kontrahent z branży obronnej Raytheon pomoże siłom kosmicznym Stanów Zjednoczonych w opracowaniu nowego systemu śledzenia pocisków hipersonicznych. Firma otrzymała już ćwierć miliarda dolarów na opracowanie satelitów.
Co jest znane
Proliferated Warfighter Space Architecture chce zatrudnić setki satelitów, które będą śledzić starty rakiet hipersonicznych. Pierwsza partia ma zostać wystrzelona już pod koniec tego miesiąca.
US Air Force wykorzystuje obecnie samoloty szpiegowskie i drony do śledzenia celów powietrznych. W przyszłości zostaną one zastąpione przez satelity, które będą rozmieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Agencja Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej (SDA) podpisała kontrakt z firmą Raytheon na opracowanie siedmiu satelitów śledzących rakiety. Umowa kosztowała 250 milionów dolarów, ale cały projekt wyceniany jest na 3,2 miliarda dolarów, a jego realizacja przewidziana jest na lata fiskalne 2024-2027.
Łącznie z satelitami Raytheona, całkowita liczba statków kosmicznych wzrośnie do 35 sztuk. W projekcie uczestniczą również Northrop Grumman i L3Harris. W lipcu 2022 roku agencja podpisała kontrakt na produkcję 28 satelitów (po 14 sztuk). Dodatkowo Northrop Grumman i L3Harris otrzymały odpowiednio 617 mln i 700 mln dolarów na stworzenie statku kosmicznego, który zostanie oddany do użytku w 2025 roku.
Źródło: Defence News