Naukowcom udało się po raz pierwszy zarejestrować przemianę kwazara w blazar - Hulk w świecie galaktyk zaczął strzelać relatywistycznymi dżetami w kierunku Ziemi

Autor: Maksim Panasovskiy | 23.03.2023, 01:17

Relatywistyczne dżety z jednej z galaktyk zmieniły ruch i runęły w kierunku Ziemi. Naukowcom udało się po raz pierwszy zarejestrować takie zdarzenie.

Co wiadomo

W centrum niemal każdej galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura. Pochłania ona materię i wytwarza promieniowanie. Proces ten odbywa się w regionie zwanym kwazarem. Czasami czarna dziura będzie emitować relatywistyczne dżety, których prędkość jest bliska prędkości światła (299 792 458 m/s).

Gdy dżety kierują się w stronę Ziemi, jasność obiektu dla obserwatorów gwałtownie wzrasta. Takie obiekty nazywane są blazarami. Ostatnio międzynarodowy zespół astronomów zdołał po raz pierwszy zarejestrować, że jądro galaktyki PBC J2333.9-2343 zmieniło się z kwazara w blazara.

Naukowcy donoszą, że kierunek relatywistycznego dżetu zmienił się o 90 stopni. Jest on teraz skierowany w stronę naszej planety. Galaktyka PBC J2333.9-2343 znajduje się w odległości prawie 657 milionów lat świetlnych. Jej jądro było początkowo klasyfikowane jako kwazar, ponieważ dżety nie były skierowane w stronę Ziemi.

PBC J2333.9-2343 jest dużą galaktyką, ale nie największą z istniejących. Jej średnica wynosi 4 miliony lat świetlnych. Dla porównania, dżety galaktyki Alcyonei mają długość ponad 16,4 mln lat świetlnych. Droga Mleczna ma 0,1 mln lat świetlnych średnicy.

Naukowcy twierdzą, że wcześniej udało im się zarejestrować zmianę kierunku relatywistycznego dżetu, ale tylko o 180 stopni. Obrót dżetów o 90 stopni może być związany z fuzją galaktyk lub aktywnością czarnych dziur.

Źródło: New Atlas, Royal Astronomical Society