Hipersoniczny zabójca statków - Lockheed Martin i Raytheon mają opracować pocisk HALO dla myśliwca F-35C Lightning II
Marynarka wojenna USA podpisała z firmami Raytheon i Lockheed Martin kontrakty na opracowanie i budowę prototypów nowego hipersonicznego pocisku przeciwokrętowego. Będzie on rozwijany w ramach programu Hypersonic Air Launched Offensive Anti-Surface (HALO).
Co wiadomo.
Lockheed Martin i Raytheon będą pracować nad oddzielnymi, konkurencyjnymi projektami. US Naval Air Systems Command (NAVAIR) zadeklarował 116 mln dolarów i powiedział, że broń jest kluczem do radzenia sobie z coraz bardziej złożonymi zagrożeniami morskimi w kontestowanych środowiskach w przyszłych dużych konfliktach. W szczególności na Oceanie Spokojnym.
Oba kontrakty wygasają w grudniu 2024 roku. Opracowania Raytheona i Lockheeda Martina pozwolą na analizę projektu układu napędowego wymaganego dla systemu broni, który będzie odpowiedni dla lotniskowców.
Projekt HALO jest również znany jako Offensive Anti-Surface Warfare (OASuW) Increment 2. W roku fiskalnym (FY) 2023 US Navy otrzymała prawie 152 miliony dolarów na rozwój programu, przy czym w projekcie budżetu FY2024 służba wnioskuje o około 96 milionów dolarów więcej.
Jak można się domyślić, jeśli istnieje projekt OASuW Increment 2, musi istnieć również program Increment 1. Chodzi o poddźwiękowy, krótkiego zasięgu pocisk przeciwokrętowy dalekiego zasięgu AGM-158C LRASM, opracowany przez Lockheed Martin na bazie AGM-158 JASSM.
Hipersoniczny pocisk HALO ma wejść do służby w US Navy do 2029 roku. Nośnikami nowej broni będą myśliwce pokładowe piątej generacji F-35C Lightning II. AGM-158C LRASM, który jest prekursorem HALO, jest używany na myśliwcach US Navy F/A-18 i naddźwiękowych bombowcach US Air Force B-1B.
Źródło: NAVAIR