USA przekażą Ukrainie eksperymentalne systemy rakietowe naprowadzane laserowo do niszczenia dronów kamikaze Shahed-136
Ukraińskie Siły Zbrojne otrzymają od USA rakiety, które mają przeciwdziałać rosyjskim dronom produkcji irańskiej. Mowa o dronach Shahed-136 typu kamikadze.
Co wiadomo
W przeddzień Departament Obrony USA opublikował informacje o nowych pakietach pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,1 mld dolarów i 500 mln dolarów. Na liście znalazło się 10 mobilnych systemów rakietowych naprowadzanych laserowo. Zostały one włączone do pakietu pomocy wojskowej po tym, jak armia USA w styczniu poszukiwała systemu do zwalczania dronów kamikadze Shahed-136.
W składaniu oferty brała udział firma SAIC. Rzecznik kontrahenta obronnego potwierdził dla Defense One, że 10 mobilnych systemów rakietowych zawartych w pakiecie pomocy wojskowej było opracowaniem SAIC.
Rosyjskie wojsko wykorzystuje drony Shahed-136 do uderzania nie tylko w cele wojskowe, ale także w infrastrukturę cywilną. Dron kosztuje 20 tys. dolarów za sztukę, ale do jego zniszczenia trzeba czasem użyć pocisków o wartości 500 tys. dolarów.
Dokumenty kontraktowe dostarczone przez armię USA stwierdzają, że służba potrzebuje systemu do niszczenia dronów ważących 25 kg lub więcej. Shahed-136 waży około 200 kg. Napisano tam również, że opracowanie powinno być gotowe do wysyłki do zagranicznych partnerów w ciągu 30-90 dni od przyznania kontraktu. Ponadto systemy mogłyby być opłacone z funduszy na pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy.
W testach w styczniu SAIC wykorzystał laserowe pociski kierowane APKWS firmy BAE Systems. Testy wykazały 100-procentową celność broni. Greg Fortier, jeden z wiceprezesów amerykańskiej firmy, powiedział, że pocisk kosztował mniej niż 30 tys. dolarów.
W skład systemu wchodzi karabin maszynowy M240 oraz system walki elektronicznej zdolny do przechwycenia każdego cywilnego drona, w tym quadcopterów DJI. Według Fortiera, opracowanie SAIC było w stanie wykryć drona w odległości prawie 10 km i zniszczyć go w odległości około 5 km przy dopuszczalnej odległości 2 km.
Źródło: Defence One