Napędzana rakietą Mk-II Aurora po raz pierwszy wzbiła się w niebo, osiągając prędkość 315 km/h
Firma Dawn Aerospace po raz pierwszy przetestowała napędzany rakietą Mk-II Aurora samolot kosmiczny. Nowozelandzka firma poinformowała, że udało się z powodzeniem wystartować trzy razy.
Co wiadomo
Mk-II Aurora jest wyposażony w silnik rakietowy, który działa na parafinę i nadtlenek wodoru. Podczas testów samolot był w stanie osiągnąć prędkość 315 km/h i podbić wysokość 1800 metrów. Firma wykorzysta wyniki do stworzenia nowej wersji samolotu. Oczekuje się, że będzie ona mogła wystartować pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku.
Celem Dawn Aerospace jest stworzenie samolotu, który będzie mógł latać na wysokości 100 km, gdzie leży krawędź kosmosu. Obecna wersja, Mk-II Aurora, w dalszych testach będzie musiała wznieść się na 20 km.
Dawn Aerospace chce prowadzić badania na wysokościach 30-100km. Kosmiczny samolot, który nie potrzebuje pilota do lotu, pomoże w badaniu mezosfery i termosfery. Mk-II Aurora nadaje się do tego lepiej niż satelity, bo są za wysoko, i balony, które trudno obsługiwać na wysokościach powyżej 30 km.
Mk-II Aurora była testowana w Nowej Zelandii w dniach 29-31 marca 2023 roku na lotnisku Glentanner. Firma testowała już samolot kosmiczny w 2021 roku, ale był on wyposażony w silnik odrzutowy.
Mk-II Aurora będzie stanowił podstawę dla samolotu Mk-III Aurora. Będzie on mógł dostarczyć na niską orbitę okołoziemską ładunek użyteczny o masie do 250 kg. Maksymalny ładunek użyteczny, jeśli nie będzie przeznaczony do wyniesienia na orbitę, wyniesie 900 kg.
Źródło: Dawn Aerospace