James Webb wykonał spektakularne ujęcie Urana z jasnymi pierścieniami
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie przestaje zachwycać ciekawymi zdjęciami. National Aeronautics and Space Administration (NASA) opublikowała spektakularne zdjęcie Urana.
Co wiadomo.
Na zdjęciu widać pierścienie i niektóre satelity siódmej planety od Słońca. Równik Urana jest obrócony o 90 stopni względem płaszczyzny orbity. Mówiąc prościej, planeta obraca się, leżąc na boku.
Ze względu na nietypowe położenie, na biegunach Urana dzień i noc trwają latami. Lodowy olbrzym wykonuje pełny obrót wokół Słońca w ciągu 84 lat ziemskich. Na planecie kończy się właśnie wiosna, a lato rozpocznie się w 2028 roku.
Uran posiada 13 pierścieni. Zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba doskonale pokazuje 11 z nich. Niektóre z pierścieni są bardzo jasne, więc wydają się łączyć w jeden duży, szeroki pierścień.
Teleskop uchwycił również niektóre z satelitów Urana. Planeta ma ich w sumie aż 27. Sześć najjaśniejszych satelitów podpisanych jest na powyższym zdjęciu.
James Webb wyposażony jest w kamerę NIRCam. To właśnie ta kamera wykonała zdjęcie Urana. Jasny obszar po prawej stronie planety nazywany jest czapką polarną. Jest on widoczny tylko wtedy, gdy znajduje się w bezpośrednim świetle słonecznym.
Astronomowie mają nadzieję, że dane pomogą dowiedzieć się więcej o czapie polarnej. Gdy na planetę nadejdzie jesień, znów zniknie. Chmury, które również widać na zdjęciu, prawdopodobnie powstały w wyniku aktywności burzowej.
Źródło: NASA