US Air Force może dać pociskowi hipersonicznemu AMG-183A ARRW drugą szansę w przypadku udanego testu w 2023 r.

Autor: Maksim Panasovskiy | 02.05.2023, 01:34

Program Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW), w ramach którego rozwijany jest hipersoniczny pocisk AGM-183A, może dostać drugą szansę. Istnieje możliwość, że US Air Force nie zamknie projektu.

Co wiadomo.

W marcu 2023 roku US Air Force przeprowadziły drugi test AGM-183A ARRW z wykorzystaniem bombowca atomowego B-52H Stratofortress. Test zakończył się niepowodzeniem, po czym służby zrezygnowały z zamówienia i zaczęły rozważać zamknięcie programu.

Przemawiając w zeszłym tygodniu przed Komisją Usług Zbrojnych Izby, sekretarz sił powietrznych USA Frank Kendall powiedział, że projekt ARRW ma szansę przetrwać. Decyzja o przyszłości programu zostanie podjęta przez amerykańskich urzędników dopiero po przeprowadzeniu kompleksowego testu hipersonicznego pocisku powietrze-ziemia.

Według ministra, amerykańskie siły powietrzne nie wstrzymały prac nad ARRW. Kendall powiedział, że służby mają środki do przeprowadzenia testów. W sumie trzy testy zostały zaplanowane na 2023 rok. Oznacza to, że do końca roku US Air Force zamierza przeprowadzić jeszcze dwa testy w pełni operacyjnych prototypów AGM-183A ARRW.

Ponadto podczas swoich uwag Frank Kendall ponownie przypomniał o drugim programie rozwoju broni hipersonicznej - Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM). Według niego, HACM oferuje "największy potencjał w tej chwili".

Wczesną wiosną ukazał się projekt budżetu na rok fiskalny 2024. Z dokumentu wynika, że Siły Powietrzne USA wnioskują o 384 mln dolarów na kontynuację rozwoju HACM, przy czym w ciągu pięciu lat dofinansowanie wyniesie prawie 2 mld dolarów.

Źródło: Breaking Defense