Teleskop Hubble'a pokazał początki planet w układzie gwiazd przypominającym Układ Słoneczny
Naukowcy przeanalizowali zdjęcia wykonane w 2016 i 2021 roku i doszli do wniosku, że w układzie gwiazd niedaleko nas pączkują nowe planety. Zdjęcia zostały wykonane przez orbitalny teleskop Hubble'a.
Co wiadomo.
Wydarzenie ma miejsce w gwiazdozbiorze Hydry, który jest oddalony o 196 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. Planety powstają z pyłu i gazu, które otaczają gwiazdę zwaną TW Hydrae.
Według Johna Debesa, specjalisty z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), dwa cienie, które krążą wokół gwiazdy, to dwie niewidoczne planety. Zbierają one pył na swoich orbitach, a różnica jest zauważalna po kilku latach.
Obserwowany układ jest podobny do Układu Słonecznego. TW Hydrae jest 50 razy młodsza i 20% jaśniejsza od Słońca, ale ma o 11% większy promień. Układ gwiazd jest przechylony o 90 stopni w kierunku naszej planety, dzięki czemu naukowcy mogą obserwować skupisko materii wokół gwiazdy.
Według astronomów obie planety znajdują się w takiej samej odległości od TW Hydrae, jak Jowisz od Słońca. Dodatkowo ich dyski są nachylone o 5-7 stopni, co odpowiada "typowej architekturze" Układu Słonecznego.
Źródło: NASA