James Webb odkrył planety w pobliżu najbliższej Ziemi młodej gwiazdy, Fomalgaut
40 lat temu naukowcy dostrzegli pierścień pola wokół gwiazdy Fomalhaut, która jest najbliższą Ziemi młodą gwiazdą. Dekady później Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba umożliwił jego dokładniejsze zbadanie.
Co wiadomo
Fomalgaut ma około 440 milionów lat. Gwiazda znajduje się w odległości około 25 lat świetlnych. Pyłowy pierścień wokół Fomalgaut przypomina Pas Kuipera, który znajduje się około 55 jednostek astronomicznych od Słońca. Naukowcy zaczęli badać go za pomocą teleskopu kosmicznego, mając nadzieję na zdobycie większej ilości informacji o asteroidach, ale obserwacje dały astronomom jeszcze więcej informacji niż chcieli.
System Fomalgaut ma skomplikowaną strukturę pierścieni pyłowych oprócz zewnętrznego pasa, o którym astronomowie wiedzieli wcześniej. Zdolność teleskopu Jamesa Webba do pracy w podczerwieni pomogła naukowcom dostrzec niejednorodność w strukturze wewnętrznego dysku.
Po uformowaniu się planet, w układzie gwiezdnym pozostaje duża ilość pyłu i skał, z których mogą powstać kolejne planety. Jednak już powstałe planety, które są najbardziej masywnymi ciałami w układzie, wykorzystują swoją grawitację do tworzenia pasów asteroid z pozostałych skał i pyłu.
To właśnie zaobserwowali naukowcy w układzie Fomalhaut za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Badacze są przekonani, że to i podobne odkrycia pozwolą im znaleźć pierścienie pyłowe w innych układach gwiezdnych i dowiedzieć się więcej o strukturach planetarnych.
Źródło: NASA