James Webb wykrywa wodę na komecie w głównym pasie asteroid między Marsem a Jowiszem
Kometa w głównym pasie asteroid zawiera parę wodną. Naukowcy doszli do takiego wniosku po przeanalizowaniu danych uzyskanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
Co wiadomo
Główny pas asteroid znajduje się pomiędzy orbitami Jowisza i Marsa. Zawiera ciała kosmiczne o różnych rozmiarach i przeważnie nieregularnych kształtach. Pomimo nazwy, w pasie asteroid znajduje się kilka komet. Jedna z nich nazywa się 238P/Read.
Wcześniej naukowcy uważali, że komety tworzą się w Pasie Kuipera, który znajduje się za Neptunem. Mogą one również pojawiać się w Obłoku Oorta, który znajduje się jeszcze dalej, na obrzeżach Układu Słonecznego.
Astronomowie mogą jedynie spekulować, że lód, który nadaje komecie jej charakterystyczny ogon podczas zbliżania się do Słońca, może być przechowywany w głównym pasie asteroid. Teleskop Jamesa Webba pomógł potwierdzić tę teorię.
Na zakończenie dodajmy, że obserwacja komety 238P/Read postawiła przed naukowcami nową zagadkę. Zwykle 10% substancji lotnych komety pochodzi z dwutlenku węgla. Po prostu wyparowuje z powodu ciepła, gdy obiekt zbliża się do Słońca. Pomimo tego, 238P/Read nie zawiera dwutlenku węgla.
Kometa mogła go utracić wcześniej, gdy zbliżała się do Słońca. Drugą sugestią jest to, że 238P/Read mogła powstać w ciepłej części naszego układu gwiezdnego, gdzie dwutlenek węgla nie występuje.
Źródło: space