Raytheon rozpoczyna testowanie komponentów hipersonicznego pocisku rakietowego HACM
Rayhteon zmierza w kierunku testowania komponentów pocisku hipersonicznego. Nosi on nazwę HACM (Hypersonic Attack Cruise Missile).
Co wiadomo
Raytheon pracuje nad HACM we współpracy z Northrop Grumman. We wrześniu ubiegłego roku firmy otrzymały kontrakt o wartości 985 milionów dolarów na budowę i testowanie pocisku hipersonicznego do 2027 roku.
Raytheon jest odpowiedzialny za opracowanie samej rakiety, podczas gdy Northrop zbuduje układ napędowy. Raytheon przechodzi teraz do "niektórych planowanych testów naziemnych". Zostało to ogłoszone przez Nate'a Szybę, kierownika programu.
Odmówił on podania, które systemy HACM są testowane i na jakim są etapie. Nate Szyba podkreślił, że Raytheon korzysta z własnych opracowań z innego projektu pocisków hipersonicznych, Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC).
Na początku 2023 r. Departament Obrony USA przeprowadził udany test HAWC. Pocisk był w stanie osiągnąć prędkość ponad 5 Macha (6174 km/h). Pocisk wejdzie do służby w Korpusie Piechoty Morskiej, Siłach Powietrznych i Armii Stanów Zjednoczonych. Do testu wykorzystano bombowiec B-52 Stratofortress. Pocisk został wystrzelony z wysokości ponad 18 km i pokonał 483 km.
Źródło: Janes