Rafael zapowiada tajny pocisk przechwytujący Sky Sonic do niszczenia pocisków hipersonicznych
Izraelski wykonawca systemów obronnych Rafael Advanced Defence Systems zapowiedział pocisk przechwytujący Sky Sonic. Ma on przeciwdziałać zagrożeniom hipersonicznym.
Co wiadomo
Według producenta, opracowanie Sky Sonic jest odpowiedzią na "geopolityczną rzeczywistość broni hipersonicznej". Firma nazywa swój pocisk przechwytujący "pionierską odpowiedzią obronną na zagrożenie pociskami hipersonicznymi".
Rafael skupi się przede wszystkim na europejskich klientach i przygotowuje się do zademonstrowania projektu Sky Sonic podczas Paris Air Show. Wydarzenie to odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Pocisk przechwytujący znajduje się w fazie rozwoju i nie przeszedł jeszcze testów bojowych. Rafael opracowuje wielostopniowy pocisk przechwytujący w tajemnicy. Wiadomo, że będzie on działał na zasadzie "hit-to-kill", podobnie jak pociski przeciwrakietowe PAC-3 w systemie obrony powietrznej Patriot.
Uważa się, że PAC-3 eliminuje zagrożenie za pomocą energii kinetycznej i nie ma głowicy bojowej. W rzeczywistości jednak pocisk przechwytujący posiada tak zwany "wzmacniacz śmiertelności ", który zawiera kilkadziesiąt metalowych fragmentów zwiększających prawdopodobieństwo trafienia w cel.
Warto zwrócić uwagę na czas ogłoszenia Sky Sonic. Rafael ujawnił jego rozwój zaledwie kilka dni po tym, jak Iran zaprezentował pocisk hipersoniczno-balistyczny Fattah, który będzie miał prędkość maksymalną około 17 000 km/h. Nie zapominajmy również, że w zeszłym miesiącu Rosja wystrzeliła siedem pocisków hipersonicznych / aerobalistycznych X-47M2 na Ukrainę. Wszystkie zostały zestrzelone przez system rakiet ziemia-powietrze Patriot.
Sky Sonic będzie w stanie niszczyć "pełnoprawne" pociski hipersoniczne, które nie lecą po trajektorii balistycznej, ale mogą manewrować z prędkością przekraczającą Mach 5 (6174 km/h). Oznacza to, że łączą one zagrożenie związane z prędkością z trudnościami w przechwytywaniu nisko lecących pocisków manewrujących, które mogą zmieniać wysokość i kierunek lotu.
Źródło: Breaking Defense