Firma Rocket Lab z powodzeniem przeprowadziła pierwszy suborbitalny start hipersonicznej rakiety HASTE

Autor: Maksim Panasovskiy | 20.06.2023, 19:38

Firma Rocket Lab ogłosiła niedawno opracowanie rakiety o nazwie Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron (HASTE). Została ona zaprojektowana do suborbitalnych lotów hipersonicznych i z powodzeniem zakończyła już swój pierwszy lot.

Co wiadomo

18 czerwca o godzinie 03:24 (CET) rakieta HASTE została wystrzelona z platformy startowej Complex 2 w Wirginii. Rocket Lab powiedział, że udany start suborbitalny zapoczątkował nową erę możliwości testowania hipersonicznego.

HASTE nie jest całkowicie nowym projektem, ale modyfikacją komercyjnej rakiety Electron. Według firmy lotniczej, niski koszt startu jest jedną z jej kluczowych zalet w porównaniu z innymi rakietami.

Rakieta wykorzystuje kompozyt węglowy, a silniki Rutherforda są drukowane w 3D, podobnie jak Electron. Jednocześnie HASTE posiada zmodyfikowany trzeci stopień, który umożliwia suborbitalny transport ładunków z prędkością hipersoniczną.

W pierwszym teście HASTE był w stanie wykonać manewr zmiany trajektorii lotu przed rozmieszczeniem ładunku. Rocket Lab twierdzi, że rakieta może unieść do 700 kg, ale firma planuje zwiększyć ładowność.

Formalnie za projekt odpowiada Rocket Lab National Security (RLNS). Spółka zależna została stworzona specjalnie dla Departamentu Obrony USA, amerykańskiego wywiadu i innych agencji federalnych. Pierwszy test został zlecony przez "poufnego klienta".

Warto zauważyć, że Dynetics zaangażował Rocket Lab w hipersoniczny start testowy w ramach kontraktu z Pentagonem. Firma podpisała również umowę z amerykańską Agencją Obrony Przeciwrakietowej na testowanie ładunków użytecznych. Dział innowacji obronnych jest również zainteresowany możliwościami HASTE.

Źródło: Rocket Lab