Perseverance ustanawia nowy rekord w pozyskiwaniu tlenu z atmosfery Marsa
Łazik Perseverance na Marsie po raz kolejny zachwycił naukowców. Łazikowi udało się ustanowić nowy rekord wydobycia tlenu.
Co wiadomo
Narzędzie o nazwie Mars Oxygen In Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE), które wygląda jak toster, jest wykorzystywane do wydobywania tlenu z atmosfery Marsa. Naukowcy chcą uzyskać 6 g tlenu na godzinę. W ostatnim eksperymencie udało się wydobyć dwa razy więcej tlenu w 58 minut.
MOXIE waży około 18 kg. Został zaprojektowany specjalnie do produkcji tlenu z marsjańskiego powietrza. W tym celu instrument jest wyposażony w pompę i moduł elektrochemiczny, który może oddzielać atomy tlenu od cząsteczek dwutlenku węgla.
Aparatura została uruchomiona w zeszłym roku. Został uruchomiony siedem razy w ciągu 2021 roku. Każda procedura trwała godzinę, aby zademonstrować zdolność urządzenia do działania w różnych warunkach przez cały rok marsjański, który trwa dwa razy dłużej niż na Ziemi.
W 2022 r. eksperci byli zajęci oceną maksymalnych możliwości MOXIE. Na początku czerwca instrument został uruchomiony po raz 15. Podczas poprzednich 14 eksperymentów moduł działał przez około 1000 minut.
MOXIE został opracowany przez specjalistów z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Projekt może zostać zamknięty w tym roku z powodu zakończenia finansowania. MIT poszukuje teraz nowych partnerów, aby zwiększyć inwestycje i kontynuować program.
Udana praca MOXIE będzie stanowić podstawę większego systemu, który będzie w stanie pracować przez 10 000 godzin bez wyłączania. Będzie on produkował do 30 ton tlenu, co wystarczy do zasilania misji z udziałem astronautów.
Źródło: space