Chiny potajemnie rozwijają technologie w dziedzinie ogólnej sztucznej inteligencji - badanie
W latach 2018-2022 chińscy naukowcy opublikowali 850 artykułów, które wskazują na rozwój myślącej maszyny w Pekinie, w tym możliwe badania nad interfejsami mózg-komputer.
Co wiadomo
Centrum analityczne Centre for Security and Emerging Technology (CSET) przeanalizowało artykuły naukowe obejmujące około tuzina istotnych technologii. W rezultacie udało im się znaleźć 500 tytułów badawczych wskazujących na rozwój ogólnej sztucznej inteligencji (AGI) przez Chiny.
Według analityków największy wkład ma pięć uniwersytetów z Pekinu. Nie wykluczają oni jednak możliwości przełomów w innych regionach Chin, zwłaszcza w Wuhan.
Autorzy raportu ostrzegli przed ryzykiem związanym z brakiem przejrzystości i współpracy w badaniach nad AGI. Porównali tę sytuację do "luki rakietowej", czyli błędnego przekonania z lat 60-tych, że Związek Radziecki znacznie wyprzedza Stany Zjednoczone w technologii rakietowej.
Według analityków zatajanie wyników badań naukowych może prowadzić do fałszywych założeń, które mogą uruchomić łańcuch środków i środków zaradczych, a także zachęcać do szpiegostwa i sabotażu.
Źródło: The Register.