Microsoft otrzymuje zgodę Federalnej Komisji Handlu USA na kontynuację przejęcia Activision Blizzard

Autor: Dmitro Koval | 11.07.2023, 18:50

Wygląda na to, że Microsoft jest na fali, ponieważ sąd w Kalifornii zezwolił mu na kontynuowanie przejęcia Activision Blizzard po pięciu dniach wyczerpujących zeznań. Pomimo długotrwałej sprawy antymonopolowej wniesionej przez Federalną Komisję Handlu (FTC) przeciwko Microsoftowi, sędzia Jacqueline Scott Corley zdecydowała się odrzucić wniosek regulatora o tymczasowy zakaz zbliżania się.

Co wiadomo

Decyzja sędzi Corley wyraźnie wskazuje na wsparcie dla Microsoftu w zakresie jego zaangażowania w dostępność Call of Duty na PlayStation i ewentualną ekspansję na platformę Nintendo Switch. Pomimo faktu, że FTC zakwestionowała umowę pomiędzy Microsoftem i Activision Blizzard, sędzia Corley wzięła pod uwagę ich argumenty przy podejmowaniu decyzji. Decyzja sądu uznaje, że Nintendo Switch należy do rynku konsol do gier, chociaż FTC ma podstawy, by twierdzić inaczej. Sędzia Corley podtrzymała również argument FTC, że rynek konsol nie obejmuje komputerów osobistych (logiczne, prawda?).

W oświadczeniu wydanym po orzeczeniu sędziego Corleya, prezes Microsoftu Brad Smith podziękował sądowi w San Francisco za szybką i przemyślaną decyzję oraz wyraził nadzieję, że inne jurysdykcje również szybko podejmą decyzję w tej sprawie.

Activision Blizzard również zareagował na decyzję sądu: dyrektor generalny firmy, Bobby Kotick, powiedział, że ich fuzja przyniesie korzyści zarówno konsumentom, jak i pracownikom, będzie promować konkurencję i uniemożliwi dominującym liderom rynku dalszą kontrolę nad szybko rozwijającą się branżą.

Rzecznik FTC Douglas Farrar powiedział w oświadczeniu, że FTC planuje kontynuować walkę o zachowanie konkurencji i ochronę konsumentów pomimo decyzji sądu. Wyraził rozczarowanie, że fuzja może mieć negatywny wpływ na konkurencję w branży gier w chmurze, subskrypcji i konsol.

Orzeczenie sędziego pozwala Microsoftowi sfinalizować transakcję z Activision Blizzard przed terminem 18 lipca, ale tylko wtedy, gdy Microsoft zgodzi się na ograniczenia w Wielkiej Brytanii lub jeśli Urząd Ochrony Konkurencji i Rynków (CMA) znajdzie jakąś formę ochrony prawnej. Decyzja brytyjskiego organu regulacyjnego, która zablokowała przejęcie Microsoftu w kwietniu, jest obecnie przedmiotem odwołania, a rozprawa zaplanowana jest na 28 lipca.

Źródło: The Verge