Firma Dynetics otrzymała 428,3 mln USD na opracowanie uniwersalnych głowic hipersonicznych C-HGB dla hipersonicznej broni LRHW armii amerykańskiej.

Autor: Maksim Panasovskiy | 25.07.2023, 13:37

Armia Stanów Zjednoczonych przyznała kontrakt firmie Dynetics Technical Solutions na rozwój bloków hipersonicznych C-HGB. Umowa została ogłoszona na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Obrony USA.

Co wiadomo

Kwota kontraktu wyniosła 428 milionów dolarów, a prace mają zostać zakończone do 23 lipca 2027 roku i będą wykonywane w fabryce Dynetics w stanie Alabama. Umowa z 24 lipca 2023 r. była modyfikacją kontraktu o wartości ponad 350 milionów dolarów, który został podpisany w 2019 roku.

C-HGB lub Common-Hypersonic Glide Body jest opracowaniem Sandia National Laboratories (Sandia National Laboratories). Bioniczny szybowiec C-HGB został pomyślnie przetestowany podczas prób w locie w 2011 i 2017 roku.

W 2019 r. amerykańska armia, marynarka wojenna i agencja obrony przeciwrakietowej zamówiły 20 jednostek C-HGB. W 2022 r. firma Dynetic dostarczyła klientom pierwszą partię wszechstronnych hipersonicznych jednostek bojowych do dalszych testów.

C-HGB to wspólny program marynarki wojennej i armii Stanów Zjednoczonych. Projekt umożliwi służbom wykorzystanie wszechstronnego pocisku odpowiednio w broni hipersonicznej Conventional Prompt Strike (CPS) i Long Range Hypersonic Weapon (LRHW).

Armia amerykańska wdrożyła LRHW zimą. Dwie wyrzutnie z połączoną salwą czterech pocisków hipersonicznych zostały rozmieszczone na przylądku Canaveral na Florydzie. LRHW był częścią 1. wielozadaniowej grupy zadaniowej 5. batalionu, 5. batalionu, 3. pułku artylerii polowej.

Pocisk hipersoniczny składa się ze wzmacniacza i szybowca C-HGB, który oddziela się od jednostki głównej i atakuje cel. Jedna bateria LRWH będzie składać się z czterech wyrzutni o łącznej salwie ośmiu pocisków. Zasięg wyrzutni wyniesie do 2775 kilometrów.

Jeśli chodzi o Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych, w połowie tej dekady wyposaży ona pierwszy niszczyciel klasy Zumwalt w broń hipersoniczną. Lockheed Martin otrzymał już na ten cel 1,2 miliarda dolarów. W przyszłości pociski hipersoniczne pojawią się w okrętach podwodnych klasy Virginia.

Źródło: Pentagon