Perseverance zakończył misję wydobycia tlenu na Marsie - łazik był w stanie uzyskać 122 g czystego gazu

Autor: Maksim Panasovskiy | 10.09.2023, 15:39

Perseverance z powodzeniem zakończył misję pozyskiwania tlenu z atmosfery Czerwonej Planety. W tym celu łazik został wyposażony w instrument o nazwie MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilisation Experiment).

Co wiadomo

Dwutlenek węgla stanowi około 96% atmosfery Marsa. NASA opracowała instrument MOXIE, który może rozdzielić jego cząsteczki na dwa atomy tlenu i jeden atom węgla. Instrument oddziela tylko jeden atom tlenu, a tlenek węgla jest uwalniany jako produkt uboczny.

Podczas procesu oddzielania atomu tlenu temperatura wzrasta do 798°C. W związku z tym MOXIE otrzymał złotą powłokę i aerożel. Obecność materiałów odpornych na ciepło zapewnia, że ciepło jest zatrzymywane wewnątrz narzędzia.

Celem eksperymentu jest zademonstrowanie możliwości wytwarzania tlenu na Czerwonej Planecie. Będzie on potrzebny nie tylko do oddychania. Naukowcy planują wykorzystać tlen w rakietach, które przywiozą ludzi z powrotem do domu.

Eksperyment trwał około dwóch lat. MOXIE został wystrzelony po raz ostatni 7 sierpnia. Była to szesnasta próba oddzielenia tlenu od cząsteczki węgla. W tym czasie instrument był w stanie wyprodukować 122 g czystego gazu. Najlepsza wydajność była dwukrotnie wyższa od normalnej, wynoszącej 12 g/godz. przy czystości wynoszącej co najmniej 98%.

Źródło: NASA