Niemcy i Norwegia zbudują sześć dieslowsko-elektrycznych okrętów podwodnych typu 212CD kosztem 6 mld USD.
Niemcy i Norwegia rozpoczęły budowę dieslowsko-elektrycznych okrętów podwodnych typu 212 Common Design (CD). Kraje te dążą do wzmocnienia zdolności obrony morskiej i współpracy wojskowej.
Co wiadomo
Okręt podwodny typu 212CD bazuje na okręcie podwodnym typu 212A. Ten ostatni sprawdził się i jest już w służbie niemieckiej i włoskiej marynarki wojennej.
Niemcy i Norwegia zamierzają zbudować sześć okrętów podwodnych. Całkowity koszt projektu wyniesie prawie 6 mld USD. Niemcy otrzymają dwa z sześciu okrętów podwodnych. Pozostałe zostaną wysłane do Norwegii. Dostawy rozpoczną się w 2029 roku.
Co ciekawe, Niemcy i Norwegia będą pierwszymi krajami na świecie posiadającymi identyczne okręty podwodne. Wykonawcy planują utworzenie wspólnego biura zarządzania cyklem życia, aby ułatwić konserwację i modernizację okrętów podwodnych.
Według źródeł publicznych, typ 212CD będzie miał 73 metry długości, 10 metrów szerokości i 7 metrów zanurzenia. Okręt podwodny będzie w stanie osiągnąć prędkość 37 kilometrów na godzinę. Otrzyma również sonary SA9510S MkII, EM2040 Mil i EA640, a także torpedy DM2A4 Seehecht z głowicą 260 kg i zasięgiem 50 km.
Źródło: Regjeringen