Ukraina może otrzymać mniej myśliwców F-16 Fighting Falcon z powodu konfliktu między USA i Chinami z udziałem Argentyny
Wielka rozgrywka między Chinami a Stanami Zjednoczonymi może sprawić, że Ukraina będzie miała mniej myśliwców czwartej generacji F-16 Fighting Falcon, niż potrzebuje walczący kraj. Argentyna, która chce zmodernizować swoją flotę samolotów, i interesy Białego Domu są w to zaangażowane.
Co wiadomo
Stany Zjednoczone próbują odwieść Argentynę od zakupu chińskich myśliwców JF-17, które mają zastąpić A-4 Skyhawk. Południowoamerykański kraj chce pozbyć się około dwóch tuzinów starych samolotów. Stany Zjednoczone oferują stare F-16, podczas gdy Chiny są gotowe sprzedać co najmniej 15 zupełnie nowych JF-17 Thunder Block 3 z możliwością zamówienia drugiej i trzeciej partii.
Lokalne media piszą o naciskach USA na argentyński rząd. Biały Dom nie chce, by Chiny zwiększały swoją obecność w Ameryce Łacińskiej, więc Waszyngton naciska na Buenos Aires, by wybrało amerykańskie samoloty.
Argentyna nie będzie w stanie kupić najnowocześniejszej wersji F-16 z dwóch powodów. Po pierwsze, kolejka po Block 70/72 (Viper) jest ustawiona na kilka lat do przodu. Drugim powodem jest wysoki koszt.
Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż samolotów Argentynie, ale nie podał szczegółów. Latem zatwierdzono transfer do 32 myśliwców F-16 Block 16 i do sześciu F-16 Block 10 do Duńskich Sił Powietrznych. Koszt oszacowano na 338 milionów dolarów. Samoloty F-16A/B przeszły modernizację MLU (mid-life upgrade). Ale nawet po modernizacji 40-letnie myśliwce nie będą w stanie latać tak dużo, jak nowe chińskie JF-17.
Możliwa sprzedaż duńskich samolotów do Argentyny nie jest dobrą wiadomością dla Ukrainy. Duńskie siły powietrzne mają nieco ponad 40 myśliwców F-16A/B MLU, które po modernizacji odpowiadają poziomowi C/D. Co więcej, nie wszystkie z nich są w stanie gotowości bojowej. Skandynawia jest jednym z kluczowych darczyńców samolotów dla ukraińskich sił powietrznych. Oficjalnie ogłosił przekazanie 19 myśliwców po przeszkoleniu pilotów.
Możliwe, że część F-16 nadal trafi do Argentyny. W takim przypadku Ukraina otrzyma mniej samolotów, niż teoretycznie mogłaby otrzymać. Na początku tego roku prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił umowy na dostawę 50-60 myśliwców F-16. Oprócz Danii, także Norwegia i Holandia zatwierdziły transfer F-16.
Źródło: Breaking Defence