Lockheed Martin otrzymał do 1,1 miliarda dolarów na opracowanie zintegrowanego systemu bojowego, który połączy okręty wojenne US Navy i Straży Przybrzeżnej.
Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przyznała fundusze firmie Lockheed Martin na rozwój zintegrowanego systemu bojowego. Kwota może przekroczyć 1 mld dolarów.
Co wiadomo
Nowy zintegrowany system bojowy ma połączyć okręty US Navy i US Coast Guard. Lockheed Martin otrzymał do tej pory 23 mln USD, ale jeśli wszystkie opcje zostaną wykorzystane, wartość kontraktu wzrośnie do 1,1 mld USD do 2030 roku.
Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych opublikowała zapytanie ofertowe w maju ubiegłego roku. Lockheed Martin był jedną z dwóch firm, które na nie odpowiedziały. W oświadczeniu Departamentu Obrony USA nie wspomniano o drugim oferencie.
Służby wojskowe zamierzają w przyszłości posiadać jeden system bojowy, który ujednolici okręty. Obecnie niszczyciele, krążowniki rakietowe i okręty morskie mają różne warianty systemu Aegis opracowanego przez Lockheed Martin. W przyszłości pojawi się on na fregatach i bezzałogowych okrętach nawodnych. Okręty desantowe i lotniskowce korzystają z odrębnego systemu samoobrony. Jest on opracowywany przez Raytheon i obsługiwany przez Lockheed Martin.
Pojedynczy system bojowy zwiększy szybkość wdrażania nowych zdolności w całej flocie i zmniejszy koszty zarządzania. Aby osiągnąć ten cel, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych uruchomiła oddzielne projekty rozwoju sprzętu i oprogramowania. Dzięki temu poszczególne komponenty będą mogły być aktualizowane niezależnie od siebie w miarę rozwoju technologii i ograniczeń budżetowych.
Lockheed Martin był w stanie zdigitalizować system bojowy Aegis. Można go teraz uruchomić z niewielkiego komputera bez potrzeby stosowania ogromnego sprzętu instalowanego na okrętach. Wirtualizacja Aegis umożliwiła połączenie systemu bojowego z bezzałogowymi okrętami nawodnymi w celu wystrzeliwania pocisków. Stał się on również sercem nowej platformy lądowej Typhon, która może wystrzeliwać pociski Tomahawk i Standard Missile 6.
Źródło: Defence News