Astronomowie z Holandii odkryli 80 Jowiszów w pobliżu Ziemi, których istnienia nie da się wyjaśnić.
W Mgławicy Oriona znajduje się 40 par planet, których masa jest porównywalna z masą Jowisza. Zostały one odkryte przez dwóch astronomów z Holandii, Marka J. McCaughreana (Mark J. McCaughrean) i Samuela G. Pearsona (Samuel G. Pearson).
Co wiadomo
Naukowcy byli w stanie wykryć dziesiątki Jowiszów w Mgławicy Oriona, gdy prześwietlili zdjęcia wykonane przez James Webb Space Observatory. Zostały one nazwane JuMBO (Jupiter Mass Binary Objects), ale ich istnienia nie można wyjaśnić żadną teorią naukową.
40 par obiektów ma masę od 0,6 do 13 mas Jowisza, który z kolei jest prawie 318 razy masywniejszy od naszej planety. Również holenderscy astronomowie odkryli dwa układy potrójne. Łączy je nie tylko masa, ale i duże orbity obrotu wokół siebie.
Odległość między wykrytymi obiektami jest 200 razy większa niż między Słońcem a Ziemią. Wykonanie pełnego obrotu zajmuje od 20 000 do 80 000 lat. Zakres temperatur wynosi od 537°C do 1260°C, czyli wielokrotnie więcej niż na Jowiszu.
Możliwe, że JuMBO są planetami zbłąkanymi, które zostały wyrzucone ze swoich układów gwiezdnych. W takim przypadku naukowcy muszą zrozumieć, dlaczego zostały one wyrzucone parami i pozostały grawitacyjnie związane ze sobą.
Źródło: CNN