Holandia rozpoczęła wycofywanie z eksploatacji wielozadaniowych okrętów podwodnych klasy Walrus uzbrojonych w pociski przeciwokrętowe Harpoon

Autor: Maksim Panasovskiy | 18.10.2023, 21:52

Holandia rozpoczęła proces wycofywania z eksploatacji wielozadaniowych, spalinowo-elektrycznych okrętów podwodnych klasy Walrus. Decyzja w sprawie następców zostanie podjęta w 2024 roku.

Co wiadomo

Jako pierwszy na emeryturę zostanie wycofany okręt podwodny Walrus o numerze S 802. Został on oddany do użytku ponad 30 lat temu. Okręt podwodny z silnikiem wysokoprężnym ma wyrzutnie torpedowe 533 mm i pociski przeciwokrętowe Harpoon.

Okręt podwodny, który był w służbie przez 31 lat, zostanie zdemontowany na części. Jej części zostaną wykorzystane do utrzymania pozostałych trzech okrętów, które na razie pozostają w Królewskiej Marynarce Wojennej.

Kiedy Walrus zostanie wycofany z eksploatacji, Królewska Holenderska Marynarka Wojenna będzie miała trzy okręty podwodne o tej samej nazwie: Zeeleeuw, Dolfijn i Bruinvis. Drugi okręt zostanie wycofany w nadchodzących latach, ale nie wybrano jeszcze daty.

Naval Group, Saab Kockums i ThyssenKrupp Marine Systems chcą zbudować cztery nowe okręty podwodne dla Holandii. Koszt może wynieść od 2,6 do 4,8 mld USD, a wstępna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w przyszłym roku.

Odnowienie floty jest stale opóźniane. Holandia pierwotnie planowała oddać do użytku pierwszy okręt podwodny w 2028 roku. Obecnie oczekuje się, że dwa okręty podwodne będą gotowe do uruchomienia dopiero w połowie następnej dekady.

Z tego powodu Holandia musiała zainwestować w wydłużenie okresu eksploatacji okrętów podwodnych klasy Walrus. Pierwotnie zostały one zaprojektowane na 25 lat służby.

Źródło: Defence News