Microsoft: S-mode zastąpi Windows 10 S w przyszłym roku
Już napisaliśmy, że Microsoft planuje porzucić Windows 10 S jako osobny system operacyjny i dodać specjalny tryb S Mode do innych wydań. Teraz ta informacja została oficjalnie potwierdzona.
Co powiedzieli?
Odpowiadając na komentarze na Twitterze, szef rozwoju Windows Joe Belfiore powiedział, że w przyszłym roku Windows 10 S stanie się "trybem" dla istniejących wersji systemu operacyjnego. Według niego, 10S jest oferowane jako opcja dla instytucji edukacyjnych i klientów biznesowych, którzy potrzebują najbardziej bezproblemowego systemu z wystarczającą wydajnością.
Windows 10 S obsługuje instalację aplikacji i gier tylko z oficjalnego sklepu Microsoft, który zapewnia lepszą ochronę przed wirusami i pozwala uniknąć problemów ze zgodnością w klasycznych aplikacjach Win32. Ta wersja systemu operacyjnego jest lepiej dostosowana do tanich urządzeń, a użytkownik nie będzie mógł pobrać nawet przeglądarki innej firmy - obsługiwana jest tylko wersja Microsoft Edge.
Co się zmieni?
W każdym razie producenci nie będą narzucać użytkowników w trybie S-mode. Nie oczekuje się również tajnego spisku Microsoftu i jego partnerów. Tylko licencja na Windows 10 z aktywowanym trybem S będzie kosztować mniej, co oznacza, że może pojawić się na niedrogich modelach notebooków.
Jeśli ktoś nie lubi trybu S, w Windows 10 Home może być wyłączony za darmo. Zgodnie z oczekiwaniami, tylko przejście z Windows 10 Pro z trybem S do pełnej wersji profesjonalnej zostanie opłacone. Koszt tej aktualizacji wyniesie około 50 USD. Podejrzewamy, że dotyczy to tylko laptopów firmowych, a zwykli użytkownicy nie muszą się o nic martwić. Tylko przejście z Home na Pro zostanie opłacone i możesz opuścić tryb S w dowolnej wersji.
Dlaczego Microsoft zdecydował się wprowadzić nowe zasady dopiero w 2019 roku - jest nieznany. Być może zespół wciąż potrzebuje czasu na rozwój (Windows 10 S oparty jest na Windows 10 Pro, a tryb S powinien działać w macierzystej wersji systemu) lub korporacja chce obserwować sukces 10 S w swojej obecnej formie.
Źródło: PCWorld