Kongres Stanów Zjednoczonych nie zatwierdził rozwoju pocisku manewrującego SLCM-N o napędzie jądrowym, przeznaczonego dla okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.

Autor: Maksim Panasovskiy | 25.10.2023, 01:05

Stany Zjednoczone nie opracują nuklearnego pocisku manewrującego dla okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Kongres postanowił nie zatwierdzać tego programu.

Co wiadomo

W 2018 r. Donald Trump, jako prezydent USA, zatwierdził projekt SLCM-N (Submarine-Launched Cruise Missile). Była to amerykańska odpowiedź na inwazję Rosji na Ukrainę w 2014 r., która przerodziła się w okupację Krymu i rozpoczęcie wojny w obwodach donieckim i ługańskim.

O tym, że program idzie pod nóż, dowiedzieliśmy się w zeszłym roku. Pod koniec października administracja Joe Bidena opublikowała trzy dokumenty - National Defence Strategy, Nuclear Posture Review i Missile Defence Review - określające priorytety wojska na najbliższe lata.

Władze postanowiły pozbyć się bomby termojądrowej B83-1 o wydajności 1,2 megatony ze względu na jej niskie możliwości i wysoki koszt. W tym samym czasie pojawiły się informacje o dążeniu Białego Domu do zatrzymania rozwoju programu SLCM-N.

Komisja Kongresu USA ds. Polityki Sił Strategicznych również zgodziła się nie zatwierdzać rozwoju nuklearnego pocisku manewrującego dla atomowych okrętów podwodnych US Navy. Departament Obrony USA od dawna potrzebował takiej broni, ale Pentagon nie był w stanie powstrzymać programu SLCM-N.