Naukowcy stworzyli sieć neuronową, która mapuje duże góry lodowe 10 000 razy szybciej niż ludzie.
Danting Zhu/Unsplash.
Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds opracowali sieć neuronową, która jest w stanie odwzorować zarys dużej góry lodowej w 0,01 sekundy.
Co wiadomo
Wcześniej naukowcy śledzili lokalizację dużych gór lodowych ręcznie. Jednak w tym trybie niemożliwe jest obserwowanie wszystkich zmian ich wielkości i objętości wyrzucanej przez nie wody.
Według naukowców gigantyczne góry lodowe odgrywają ważną rolę w ekosystemie Antarktydy. Dlatego tak ważne jest śledzenie ich dynamiki. Ręczne mapowanie nie jest w stanie sprostać temu zadaniu, gdy istnieje wiele obiektów.
Aby uprościć ten proces, naukowcy opracowali algorytm U-net. Został on wytrenowany na obrazach gór lodowych uzyskanych z satelitów ESA Copernicus Sentinel-1.
Algorytm został następnie przetestowany na siedmiu górach lodowych. Powierzchnia najmniejszej z nich była w przybliżeniu równa powierzchni Berna w Szwajcarii, a powierzchnia największej była równa powierzchni Hongkongu.
Nowy model przewyższa poprzednie podejścia do automatyzacji z 99-procentową dokładnością. Jest również 10 000 razy szybszy niż człowiek w mapowaniu gór lodowych.
Według naukowców, nowa sieć neuronowa ułatwi śledzenie zmian w obszarze wielu gór lodowych jednocześnie. Otwiera to drogę do szybkiego wykorzystania tej technologii w praktyce.
Źródło: Engadget