Xiaomi skończył 8 lat. Jak to się wszystko zaczęło

Autor: Bogdan Czub | 06.04.2018, 12:14

Dokładnie 8 lat temu, 6 kwietnia 2010 r., Chiński biznesmen Lei Jun z sześcioma partnerami założył Xiaomi. Chiński startup zyskał sławę dzięki niestandardowemu oprogramowaniu MIUI, a dziś jest jednym z największych producentów smartfonów i inteligentnych urządzeń.

"Mały ryż"

W ten sposób możesz dosłownie przetłumaczyć nazwę Xiaomi (小米). Pierwsi zamknięci deweloperzy beta MIUI jeszcze mało znane firmy rozwinęły się 16 sierpnia 2010 r., A 10 grudnia odbyło się publiczne wydanie oprogramowania. Oto jak wyglądało na początku:

W sierpniu 2011 r. Firma Xiaomi wprowadziła markowy smartfon Mi-One z okładką MIUI, która sprzedała się w nakładzie 3,5 miliona egzemplarzy. Producent postawił na niskie ceny i sprzedaż online. I zadziałało! W 2012 r. (Kiedy pojawiły się Mi 2 i Mi 2S), dostawy urządzeń wyniosły 7,19 mln, aw 2013 r. - rok wprowadzenia pierwszego posiadacza budżetu linii Redmi - skoczyły o 160% do 18,7 mln.


Lei Jun i Hugo Barra

W 2014 roku Xiaomi rozpoczęło ofensywę na rynku światowym, a za operacje międzynarodowe odpowiedzialny był były pracownik Google, Hugo Barra (już przeniesiony do Oculus VR). W tym samym roku firma uruchomiła linię telewizorów, która od tego czasu znacznie się rozwinęła.

Po 2015 roku, kiedy sprzedano ponad 70 milionów smartfonów, sprzedaż spadła. Kanały online nie były wystarczające, aby utrzymać wzrost (zwłaszcza, że ​​model ten był używany przez konkurentów), a Xiaomi podjął sprzedaż detaliczną. W ciągu kilku lat firma otworzy ponad 1000 sklepów markowych w Chinach, a partnerzy pomagają rozwijać sieć sklepów monobrandowych na rynku światowym.

Nowa strategia już zaczęła przynosić owoce: w 2017 roku Xiaomi powrócił do pierwszej piątki największych producentów smartfonów, dostarczając 92,4 milionów urządzeń (dane IDC). Sprzedaż wzrosła o prawie 75% w porównaniu do 2016 roku.

Dziś Xiaomi szacuje się na 68 miliardów dolarów. Producent pomaga także innym firmom tworzącym ekosystem Mi. Produkują produkty pod własną marką, ale czasami łączą się z Xiaomi w celu uruchomienia wspólnych projektów. Jednym z żywych przykładów jest startup Huami, który produkuje bransoletki fitness Mi Band i jednocześnie rozwija własną linię gadżetów Amazfit.


Zdjęcie założycieli Xiaomi z prezentacją pierwszego smartfona

Xiaomi na Ukrainie

W 2016 r. Xiaomi oficjalnie przybył na Ukrainę, gdzie jej przedstawiciele stali się siecią Allo z dystrybutorem Digitaltech (chociaż NIS / mi.ua był zaangażowany w certyfikację i dostawę urządzeń do kraju od 2013 r.).

Aby uczcić jej urodziny, Xiaomi uruchomiło globalny festiwal Mi Fan ze zniżkami i innymi niespodziankami dla klientów. Na przykład w Allo smartfony otrzymują bransoletkę fitness Mi jako prezent i obiecują losowanie nagród.