Zhuque 2 Y-3 to pierwsza na świecie rakieta napędzana metanem, której udało się wynieść satelity na orbitę okołoziemską

Autor: Maksim Panasovskiy | 13.12.2023, 00:47

Chiński startup LandSpace stał się pierwszym w historii, który wyniósł satelity na orbitę za pomocą rakiety napędzanej metanem. Nośnik nosi nazwę Zhuque 2 Y-3.

Co wiadomo

Rakieta wystartowała z Centrum Kosmicznego Jiuquan w zeszłym tygodniu. Zhuque 2 Y-3 ma prawie 50 metrów długości i średnicę 3,35 metra. Jej masa startowa wynosi 220 ton. W ramach misji udało się wysłać w kosmos satelity Hunghu 2, TY-33 i Hongu. Wszystkie zostały umieszczone na orbicie synchronicznej ze Słońcem (460 kilometrów).

Zhuque 2 Y-3 wykorzystuje metan, który jest tańszy i łatwiejszy do przechowywania niż ciekły wodór, jako drugi składnik napędowy. Był to dopiero trzeci start chińskiej rakiety. Zeszłego lata rakieta umieściła na orbicie próbny ładunek, a około rok temu pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem.

W obecnej konfiguracji rakieta może wysłać do 1,5 tony ładunku na orbitę synchroniczną ze Słońcem. W przyszłości LandSpace zamierza zwiększyć ładowność do 4 ton. Ponadto firma planuje wykorzystać Zhuque 2 Y-3 do wystrzelenia do 6 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Zhuque 2 Y-3 wystartuje w przyszłym roku trzy razy. Rok później liczba startów wzrośnie do sześciu, a w 2026 r. nowa chińska rakieta napędzana metanem wykona tuzin misji.

Źródło: scmp