Chiny dokonały skoku w dziedzinie broni szynowej dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji

Autor: Maksim Panasovskiy | 13.12.2023, 00:59

Naukowcom z Chin udało się dokonać przełomu w dziedzinie broni szynowej. Pomogła im w tym sztuczna inteligencja.

Co wiadomo

Wiele krajów zwraca uwagę na broń szynową. W szczególności Japonia stała się w tym roku pierwszym krajem na świecie, który przeprowadził testy strzelania z działa zainstalowanego na pokładzie statku. Kolejny test odbył się niedawno w Kraju Wschodzącego Słońca.

Tymczasem w Chinach sztuczna inteligencja umożliwiła działu wystrzelenie 120 salw bez utraty dokładności lub konieczności naprawy. Taka szybkostrzelność zbliża railgun do artylerii lufowej, jeśli mówimy o konserwacji.

Chińscy naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję do kontrolowania trybów strzelania i parametrów broni. Działo szynowe jest wyposażone w 100 000 czujników, czyli o rząd wielkości więcej niż liczba czujników zainstalowanych w samolotach.

Sztuczna inteligencja analizowała odczyty czujników w ułamkach sekundy. Zmniejszyło to liczbę awarii działa kolejowego. W szczególności ostatnie 50 salw z działa kolejowego odbyło się bez jednego błędu. Prędkość lotu pocisku wynosiła około Mach 6 (2 km/s). Takie przyspieszenie amunicji pozwala na uderzenie w odległości do 200 kilometrów bez utraty dokładności.

Źródło: scmp