Naukowcy wyhodowali ludzki mózg, podłączyli go do komputera i nauczyli rozwiązywać równania
Nowe badanie wykazało obietnicę połączenia ludzkich komórek mózgowych z komputerami. Żywe neurony były trenowane szybciej niż sztuczne modele, wykazując jednocześnie niemal identyczne wyniki.
Co wiadomo
Korzystając z komórek macierzystych, naukowcy byli w stanie stworzyć kolonię komórek, które replikują strukturę połączeń neuronowych i samych neuronów w ludzkim mózgu. Kolonia ta nazywana jest organoidem mózgu. Wyhodowano ją na układzie elektrod o wysokiej gęstości.
Sieć neuronowa nosi nazwę Brainoware. Poniższy obraz przedstawia ją w wieku od tygodnia do kilku miesięcy. Do treningu naukowcy wykorzystali ponad dwieście nagrań audio Japończyków wypowiadających główne dźwięki. Po treningu Brainoware był w stanie rozpoznać głos z dokładnością do 78%.
Kolejnym zadaniem naukowców było wytrenowanie sieci neuronowej do rozwiązywania mapowań Eno. Osiągnięto to w ciągu czterech dni. Po treningu Brainoware był w stanie rozwiązywać równania z dokładnością około 80%. W tym przypadku wyhodowany mózg radził sobie lepiej niż sztuczna inteligencja bez długiego łańcucha elementów pamięci krótkotrwałej (Long short-term memory, LSTM).
Jeśli porównamy Brainoware i sztuczną inteligencję z LSTM, sztuczna inteligencja wygrywa z niewielką przewagą na swoją korzyść. Należy jednak zauważyć, że sztuczna sieć neuronowa przeszła przez 50 etapów szkolenia, podczas gdy Brainoware zajęło 10 razy mniej czasu.
Naukowcy uważają, że kolonie żywych neuronów przewyższą zarówno istniejące, jak i przyszłe sieci neuronowe na chipach. Dotyczy to zarówno szybkości, jak i opłacalności. W przypadku pełnoprawnych systemów biokomputerowych prawdopodobnie pojawią się obawy etyczne, ale do tego jeszcze daleka droga.
Źródło: Science Alert