Brak wiatru słonecznego wysadził atmosferę Marsa i potroił indukowane pole magnetyczne Czerwonej Planety
Naukowcy badają pogodę kosmiczną, aby lepiej zrozumieć światy nadające się do zamieszkania w innych układach gwiezdnych. W zeszłym roku sonda MAVEN NASA zarejestrowała bardzo rzadkie zjawisko na Marsie.
Co wiadomo
Czasami Słońce uwalnia cząstki z bardzo dużą prędkością. Kiedy tak się dzieje, mogą one dogonić wolniejsze cząstki, które zostały wyemitowane wcześniej. Oznacza to, że nierównomierny rozkład cząstek prowadzi do powstawania stref o wyższym lub niższym stężeniu, co wpływa na atmosfery planet krążących wokół Słońca.
26 grudnia 2022 r. sonda MAVEN NASA zarejestrowała przerwę w wietrze słonecznym. Według obserwacji ciśnienie spadło 10-krotnie, a gęstość cząstek 100-krotnie. Spowodowało to, że indukowane pole magnetyczne i atmosfera Marsa rozszerzyły się trzykrotnie. Według naukowców wygląda to tak, jakby atmosfera Czerwonej Planety po prostu eksplodowała od wewnątrz.
Naukowcy uważają, że badanie podobnych zjawisk w Układzie Słonecznym dostarczy więcej informacji do modelowania zjawisk atmosferycznych w innych układach gwiezdnych.
Źródło: Science Alert