Ludzie są kiepscy w odróżnianiu dzieł AI od ludzkiej sztuki, ale wolą tę drugą - badanie
Bowling Green State University
Naukowcy z Bowling Green State University przeprowadzili badanie mające na celu ustalenie, czy ludzie są w stanie odróżnić dzieła sztuki stworzone przez sztuczną inteligencję generatywną od dzieł ludzkich bez podpowiedzi.
Co wiadomo
W eksperymencie uczestnikom pokazano obrazy, z których część została narysowana przez artystów, a część została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Zadaniem badanych było określenie autorstwa każdego obrazu. Jednocześnie nie poinformowano ich, że niektóre prace zostały stworzone przez sztuczną inteligencję.
Jak pokazały wyniki, ludzie poprawnie zidentyfikowali źródło dzieła sztuki tylko w 50-60% przypadków, a nawet wtedy nie byli pewni swojego wyboru. Jednak dalsza analiza odpowiedzi ujawniła, że uczestnicy byli konsekwentnie bardziej pozytywnie nastawieni do dzieł, które przypisywali ludzkiemu autorstwu.
Według naukowców ludzie podświadomie dostrzegają pewne różnice w obrazach generowanych przez sztuczną inteligencję z powodu efektu niesamowitej doliny. Nie potrafią jednak wyjaśnić, na czym dokładnie polega ta różnica. Niemniej jednak, ludzka sztuka wywołuje u nich bardziej pozytywne emocje i poczucie więzi.
Według naukowców badanie pokazuje możliwości nowoczesnych modeli generatywnej sztucznej inteligencji w zakresie tworzenia realistycznej sztuki wizualnej. Jednak ludzie nadal są emocjonalnie przyciągani do dzieł wykonanych przez ludzi.
Źródło: TechXplore