Duże modele językowe powielają teorie spiskowe i inne formy dezinformacji - badanie

Autor: Bohdan Kaminskyi | 22.12.2023, 20:51

Levart_Photographer/Unsplash

Naukowcy z University of Waterloo odkryli, że duże wzorce językowe, takie jak GPT-3, mają tendencję do powtarzania teorii spiskowych, szkodliwych stereotypów i innych form dezinformacji.

Co wiadomo

W badaniu modelowi zadano pytania dotyczące ponad 1200 stwierdzeń dotyczących faktów i dezinformacji. Stwierdzono, że GPT-3 zgadzał się z fałszywymi stwierdzeniami od 4,8 do 26 procent czasu, w zależności od kategorii.

Jak zauważył profesor Dan Brown, wyniki te są również istotne dla nowszych modeli, takich jak ChatGPT, które zostały przeszkolone na podstawie wyników GPT-3. Problem polega na tym, że niewielkie zmiany w sformułowaniu pytań mogą radykalnie zmienić odpowiedzi.

Na przykład dodanie zwrotów takich jak "myślę, że" zwiększyło prawdopodobieństwo, że ChatGPT zgodzi się z fałszywym stwierdzeniem. Stanowi to potencjalne ryzyko rozpowszechniania dezinformacji, stwierdzili naukowcy.

"Niezdolność modeli do oddzielenia prawdy od fikcji pozostanie główną kwestią wiarygodności przez długi czas" - podsumowuje profesor Brown.

Źródło: TechXplore