Rosyjski śmigłowiec Mi-28NE Night Hunter rozbił się w Ugandzie, zabijając wszystkich członków załogi.
Ugandyjskie Ludowe Siły Obrony (UPDF) potwierdziły katastrofę śmigłowca w wiosce Nyamisigiri w dystrykcie Kabarole. W katastrofie zginęli wszyscy członkowie załogi oraz cywil, którego dom został uszkodzony. Załoga, która brała udział w walce z terrorystami z ADF, zginęła. Lokalne władze wszczęły dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy.
Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez rzecznika armii, generała brygady Felixa Kulayigye, śmigłowiec szturmowy UPDF tragicznie rozbił się, zabijając wszystkich członków załogi na pokładzie i cywila, którego dom został uszkodzony w wyniku incydentu.
Zdjęcie: @akwesiga23
"Składamy kondolencje ich rodzinom w tym bardzo trudnym czasie. Załoga zginęła jako bohaterowie, walcząc o zabezpieczenie naszej zachodniej granicy przed przerażającymi terrorystami z ADF. Załoga zostanie zidentyfikowana, gdy tylko następny CAC zostanie poinformowany" - powiedział Kulaygie.
O Mi-28NE Night Hunter
Śmigłowiec Mi-28NE Night Hunter to rosyjski śmigłowiec bojowy przeznaczony do wykonywania misji o każdej porze dnia i w każdych warunkach pogodowych. Mi-28NE jest eksportową wersją Mi-28N. Mi-28NE jest przeznaczony do poszukiwania i niszczenia czołgów, pojazdów opancerzonych i nieopancerzonych, personelu wojskowego (zarówno w walce, jak i w marszu), a także nisko latających celów powietrznych (śmigłowców i dronów).
Główne uzbrojenie obejmuje pociski rakietowe różnych typów (przeciwpancerne, kierowane, niekierowane), a także 30-milimetrowe działko lotnicze. Mi-28NE może być również wyposażony w pociski powietrze-powietrze do samoobrony. Śmigłowiec jest wyposażony w systemy nawigacyjne i celownicze, w tym kamery termowizyjne, systemy laserowe do wykrywania odległości i celów oraz systemy obrony elektronicznej przed pociskami przeciwnika.
Załoga Mi-28NE składa się z dwóch osób - pilota i operatora uzbrojenia. Kokpit i kluczowe elementy śmigłowca są chronione pancerzem, który może wytrzymać ostrzał z broni strzeleckiej i odłamki pocisków artyleryjskich. Według portalu wojskowego Uganda stała się trzecim zagranicznym klientem rosyjskich śmigłowców Mi-28NE po Iraku i Algierii, które zamówiły łącznie 57 sztuk. Koszt takiego śmigłowca może wahać się od 16,8 do 18 milionów dolarów.
Wojna domowa w Ugandzie
Uganda jest w trakcie wojny domowej, która rozpoczęła się w 1986 roku. Rząd Ugandy, kierowany przez prezydenta Yoweri Museveniego, walczy z rebeliantami z Armii Bożego Oporu (ADF). ADF to islamistyczna grupa, która opowiada się za ustanowieniem państwa islamskiego w Ugandzie. ADF została założona w 1995 roku w Demokratycznej Republice Konga. Grupa przeniosła się do Ugandy w 1996 roku i od tego czasu prowadzi zbrojną walkę z rządem. ADF znana jest z brutalnych metod, w tym ataków na cywilów, zabójstw, porwań i ataków na szkoły.
Rząd Ugandy podjął kroki w celu zwalczania ADF, w tym operacje wojskowe we wschodniej części kraju. Rząd współpracuje również z innymi krajami w regionie w celu utworzenia koalicji do walki z ADF. W 2023 r. ADF przeprowadziło serię ataków na cele wojskowe i cywilne w Ugandzie. W atakach tych zginęły dziesiątki osób, a setki zostało rannych. Rząd Ugandy odpowiedział na te ataki nowymi operacjami wojskowymi przeciwko ADF.
Źródło: kfm.co.ug/news