Państwa UE zatwierdzają projekt ustawy regulującej sztuczną inteligencję
Christian Lue/Unsplash
Przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdzili ostateczną wersję projektu ustawy o regulacji technologii sztucznej inteligencji. Głosowanie odbyło się w ramach Komitetu Stałych Przedstawicieli (Coreper) przy Radzie Europejskiej.
Co wiadomo
Komisja Europejska przygotowuje projekt ustawy, zwanej AI Act, od 2021 roku. Wprowadza ona zakaz wykorzystywania sztucznej inteligencji do oceny społecznej obywateli, a także ustanawia zasady zarządzania ryzykiem dla zastosowań AI wysokiego ryzyka, takich jak medycyna i transport.
Dokument wprowadza również wymogi przejrzystości dla chatbotów i innych aplikacji AI, które wchodzą w interakcje z ludźmi. Jednocześnie przepisy nie obejmują systemów "niskiego ryzyka", takich jak filtry antyspamowe w usługach poczty elektronicznej.
Szczególną kontrolą objęte zostaną duże firmy, które zapewniają dostęp do potężnych modeli sztucznej inteligencji stronom trzecim. Ich działalność będzie regulowana przez specjalny dział Komisji Europejskiej.
Początkowo negocjacje w sprawie AI Act znalazły się w impasie ze względu na stanowisko Francji, która obawiała się, że restrykcyjne przepisy doprowadzą do odpływu inwestycji z UE. Strony osiągnęły jednak kompromis i obecnie dokument jest gotowy do ostatecznego zatwierdzenia przez Parlament Europejski.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Pełne wdrożenie przepisów zajmie około dwóch lat.
Na przykład zakaz wykorzystywania sztucznej inteligencji do tworzenia rankingów społecznościowych zacznie obowiązywać już jesienią 2024 r., podczas gdy regulacja podstawowych modeli sztucznej inteligencji rozpocznie się od 2025 r.
Źródło: TechCrunch